Pracownicy SiG będą przeniesieni do JSW

Maj 29, 2017

- Reprezentatywne organizacje związkowe działające w Jastrzębskiej Spółce Węglowej SA (...) podpisały "Porozumienie dotyczące przenoszenia pracowników JSW Szkolenie i Górnictwo Sp. z o.o. do Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A." - poinformowali związkowcy z Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej (ZOK) NSZZ "Solidarność" Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW). Zapisami porozumienia objęto wszystkich pracowników JSW SiG wykonujących usługi na rzecz kopalń JSW.

W tekście przesłanym na nasz adres mailowy przedstawiciele ZOK wyjaśniają, jakie zasady towarzyszyć będą procesowi alokacji.

Zachęcamy do lektury tego artykułu.

Po długich negocjacjach 26 kwietnia 2017 roku reprezentatywne organizacje związkowe działające w Jastrzębskiej Spółce Węglowej SA z NSZZ "Solidarność" na czele podpisały "Porozumienie dotyczące przenoszenia pracowników JSW Szkolenie i Górnictwo Sp. z o.o. do Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A.".

Porozumienie to wypełnia zapisy porozumienia z 2015 r., w którym Zarząd zobowiązał się, że przeniesie pracowników dołowych spółki JSW Szkolenie i Górnictwo do kopalń JSW, gdzie będą zatrudnieni na tych samych zasadach co pracownicy posiadający tak zwane nowe umowy o pracę (wprowadzone przez Jastrzębską Spółkę Węglową SA 27 listopada 2012 r. z późniejszymi zmianami). Przeniesienie dotyczy wszystkich pracowników JSW SiG, którzy wykonują usługi na rzecz kopalń JSW SA. Będą oni sukcesywnie zatrudniani w jednostkach organizacyjnych JSW począwszy od 1 czerwca 2017 r. Wykazy alokowanych pracowników powstaną w uzgodnieniu z daną jednostką organizacyjną Spółki (kopalnią, ruchem) i będą sporządzane przez JSW SiG. Przekazanie konkretnych pracowników będzie wymagać każdorazowo podjęcia stosownej uchwały przez Zarząd JSW. Następnie pomiędzy pracownikiem i JSW jako pracodawcą zostanie zawarta umowa na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy. Zobowiązania dotyczące nagrody z okazji Dnia Górnika 2017 zostaną zrealizowane przez JSW, a niewykorzystany urlop wypoczynkowy pracownika "przejdzie" wraz z nim do nowego pracodawcy.

Po raz kolejny udowodniliśmy, że najlepszym narzędziem pozwalającym osiągać konkretne cele są rozsądnie prowadzone rozmowy z pracodawcą, zwłaszcza wtedy, gdy obydwie strony potrafią wykazać się dobrą wolą i słuchać się nawzajem. Sądy, strajki i inne radykalne środki mogą być jedynie narzędziem ostatecznym, a ciągły konflikt z pracodawcą, do czego dąży związek zawodowy "Jedność", tylko i wyłącznie utrudnia wypracowywanie porozumień korzystnych dla pracowników. Teraz pracownicy JSW SiG muszą się uzbroić w odrobinę cierpliwości. Jak już wcześniej zaznaczyliśmy, porozumienie dotyczy osób wykonujących usługi na rzecz kopalń Spółki. Osoby te będą przenoszone do JSW w najkrótszych możliwych terminach.

Zakładowa Organizacja Koordynacyjna NSZZ "Solidarność" JSW SA