JSW: Najpierw "jednorazówka", potem przeszeregowania

Lut 10, 2017

Dzięki porozumieniu zawartemu przez przedstawicieli reprezentatywnych organizacji związkowych funkcjonujących w Jastrzębskiej Spółce Węglowej SA (JSW) i Zarządu JSW 6 marca pracownicy otrzymają specjalną nagrodę jednorazową. Ponadto podpisany 9 lutego dokument stanowi, że pracodawca przeszereguje do 10 procent załóg poszczególnych kopalń o jedną kategorię płacową.

Kwota "jednorazówki" będzie wyliczana indywidualnie. Ma zależeć od różnicy pomiędzy wysokością nagrody barbórkowej liczonej z 21 dni roboczych bez nadgodzin, 1/12 węgla i deputatu a wysokością "barbórki" liczonej według starych zasad.

Jeśli chodzi o przeszeregowania, w porozumieniu czytamy, że winni nimi być objęci "wyłącznie pracownicy wyróżniający się i zasługujący w opinii Kierownictwa Zakładu na to wyróżnienie, ze szczególnym uwzględnieniem pracowników zaszeregowanych na najniższych kategoriach". Wykaz takich osób zostanie sporządzony przez dyrekcje kopalń i przesłany pracodawcy do 25 marca.

Rokowania, które pozwoliły wypracować porozumienie, zostały zainicjowane przez związkowców z Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej (ZOK) NSZZ "Solidarność" JSW SA, Federacji Związków Zawodowych Górników JSW SA, Związku Zawodowego "Kadra" JSW SA i ZOK Związku Zawodowego "Kontra" JSW SA. 5 grudnia ubiegłego roku strona społeczna wniosła o renegocjacje porozumienia "oszczędnościowego" z 16 września 2015 r., powołując się między innymi na "istotną poprawę sytuacji finansowej" JSW.

- Negocjacje były trudne, ale przyniosły efekt co najmniej zadowalający - ocenia przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" KWK "Knurów-Szczygłowice" Ruch "Knurów" Krzysztof Leśniowski. - Górnicy, którzy ponieśli szereg wyrzeczeń w imię ratowania Spółki przed upadłością, powinni mieć jakiś zysk z tego, że dzięki ich postawie firma nadal istnieje i ma się coraz lepiej. Stąd pomysł na "jednorazówkę". Podobnie jest z przeszeregowaniami. Przez ostatnie 3-4 lata po prostu ich nie było, bo JSW balansowała na krawędzi bankructwa. W międzyczasie pracownicy zdążyli nabyć doświadczenia, wielu z nich ukończyło specjalistyczne kursy i nabyło nowe uprawnienia. Byłoby czymś nieuczciwym, gdyby teraz, wobec poprawiającej się sytuacji finansowej JSW, wynagradzano ich tak samo. Dzisiaj ci pracownicy są dla firmy o wiele cenniejsi, więc powinni otrzymywać wyższe stawki - konkluduje.

Dalsze renegocjacje porozumienia sprzed półtora roku związkowcy z organizacji reprezentatywnych uzależniają od kondycji Spółki.

- Nasze przedsiębiorstwo wychodzi na prostą, ale do normalności wciąż jeszcze daleko. Długi trzeba spłacać a hossa na rynku węgla koksowego nie będzie trwać wiecznie, co widać po spadających cenach tego węgla. Jednakże, jeżeli tylko sytuacja finansowa JSW S.A. ulegnie dalszej poprawie, Zarząd Spółki i Reprezentatywne Związki Zawodowe przystąpią do dalszego renegocjowania porozumienia z września 2015 r. - piszą w komunikacie skierowanym do załogi.

Pełną treść porozumienia z 9 lutego publikujemy w postaci pliku PDF.