"Bogdanka": Załoga wybrała dwóch członków RN

Lut 09, 2017

2 lutego załoga Lubelskiego Węgla (LW) "Bogdanka" SA wybrała kandydatów na członków Rady Nadzorczej Spółki. Zostali nimi popierani przez NSZZ "Solidarność" oraz Związek Zawodowy Górników w Polsce Kamil Patyra i Mariusz Romańczuk. Formalną decyzję o powołaniu kandydatów do Rady podejmie Nadzwyczajne Walne Zebranie LW "Bogdanka" SA. Jeśli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, może to nastąpić pod koniec marca lub na początku kwietnia.

Głosowało 2280 spośród 4486 pracowników posiadających czynne prawo wyborcze (frekwencja wyniosła 50,82 procent).

Oddano 2226 głosów ważnych. Najwięcej - 1295 - otrzymał Kamil Patyra. 1033 wyborców wskazało na Mariusza Romańczuka, 857 - na Mirosława Raczyńskiego, a 327 - na Ryszarda Bronisza.

Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu "Solidarność" z "Bogdanki" oprotestowała przyjętą przez Nadzwyczajne Walne Zebranie LW "Bogdanka" SA uchwałę dotyczącą między innymi zmian w Statucie Spółki. Wprowadzone zmiany odbierały pracownikom gwarancję posiadania dwóch członków Rady Nadzorczej. Związkowcy zamierzali walczyć o przywrócenie poprzednich zasad na drodze sądowej.

Dzień przed planowanym złożeniem pozwu do sądu w Ministerstwie Energii odbyło się spotkanie przedstawicieli strony społecznej z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim oraz wiceministrem energii i pełnomocnikiem rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Grzegorzem Tobiszowskim.

- Zapewniono nas, że związkowe zastrzeżenia i uwagi dotyczące tak zwanego Kodeksu Grupy Enea zostaną zbadane i wyjaśnione w zgodzie z obowiązującym prawem. Potwierdzenie tych zapewnień uzyskałem osobiście od pana ministra energii 16 września, podczas zebrania Rady Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ "Solidarność" - relacjonował przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" LW "Bogdanka" SA Antoni Pasieczny w rozmowie z Solidarnością Górniczą.

Ostatecznie, po rozmowach z przedstawicielami zarządów LW "Bogdanka" SA i Enea SA oraz sądowej rejestracji Statutu LW "Bogdanka" SA, udało się wypracować regulamin wyboru dwóch członków Rady Nadzorczej LW "Bogdanka" SA przez pracowników Spółki.