KHW: Zgoda na fuzję z PGG warunkiem wypłaty "czternastki"

Lut 07, 2017

Poniedziałkowe spotkanie strony społecznej Katowickiego Holdingu Węglowego SA (KHW) z przedstawicielami resortu energii w sprawie fuzji KHW i Polskiej Grupy Górniczej Sp. z o.o. (PGG) nie przyniosło rozstrzygnięć. Atmosfera jest napięta, bo kilka dni temu Zarząd Holdingu zdecydował, że przeleje pracownikom tylko część "czternastej pensji" za rok 2016. Według ministra Krzysztofa Tchórzewskiego realizacja całości świadczenia stanie się możliwa po uzyskaniu zgody strony społecznej na połączenie firm.

- Minister zaproponował wypłacenie reszty nagrody rocznej w dniu 3 marca, jednak pod warunkiem, że do 25 lutego podpiszemy porozumienie o przyłączeniu Holdingu do PGG. To był swego rodzaju szantaż - próba zmuszenia strony związkowej, by z góry zaakceptowała porozumienie, którego treści nie zna, bo inaczej pracownicy nie otrzymają swoich pieniędzy - dlatego odrzuciliśmy przedstawioną ofertę - skomentował wiceprzewodniczący Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" KHW SA Piotr Bienek. - "Czternastka" musi zostać wypłacona w całości, bo tak stanowią zapisy Holdingowej Umowy Zbiorowej i porozumienia z listopada 2014 r., pod którymi podpisali się przecież członkowie Zarządu Spółki. Przebieg rozmów na temat zupełnie innych spraw, takich jak fuzja KHW z PGG, nie powinien mieć tutaj żadnego znaczenia - dodał.

Jak poinformował wiceszef resortu energii Grzegorz Tobiszowski po zakończeniu rozmów ze związkowcami, negocjacje dotyczące porozumienia, które poprzedzi połączenie Holdingu z PGG i ureguluje między innymi sprawy pracownicze, powinny się rozpocząć na początku przyszłego tygodnia.

- W czwartek rano strona społeczna otrzyma propozycję porozumienia; do końca tygodnia wszyscy będą zastanawiali się, czy jest tam wszystko, co powinno być w porozumieniu, natomiast od poniedziałku w przyszłym tygodniu będziemy ponownie - z naszym udziałem - nad tym pracowali, żeby maksymalnie przyspieszyć - stwierdził.

Brak ustaleń co do wypłaty brakującej części "czternastki" sprawił, że część związkowców pozostała w siedzibie Zarządu KHW, licząc na powrót przedstawicieli rządu.