Krajowe władze Związku w obronie polskich kopalń

Lis 29, 2016

Zebrani 24 i 25 listopada w Płocku delegaci na XXVIII Krajowy Zjazd Delegatów (KZD) NSZZ "Solidarność" sprzeciwili się przenoszeniu do Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA (SRK) tych kopalń, których złoża nie zostały sczerpane, przyjmując stanowisko zbieżne ze stanowiskiem górniczej "Solidarności". - W związku z dużym wzrostem cen na międzynarodowych rynkach węgla (...) decyzje skutkujące trwałą likwidacją zdolności produkcyjnych kopalń są przedwczesne i nieuzasadnione - ocenili.

Dalej wskazali, że spadający poziom zapasów węgla powinien sprzyjać utrzymaniu obecnej koniunktury w najbliższych miesiącach.

- Analitycy przewidują wzrost zapotrzebowania na węgiel energetyczny w krajach rozwijających się, które potrzebują coraz więcej taniej energii. Na rynku węgla koksującego obserwujemy jeszcze większy wzrost cen i spadek zapasów tego typu węgla. Szczególnie poszukiwany jest tańszy węgiel koksowy typu semi-soft (typ 34), ze względu na możliwość mieszania go z wysokogatunkowym węglem koksującym typu hard i premium hard (typ 35) - zaznaczyli.

Plany przeniesienia kopalni "Krupiński" do SRK określili mianem "drastycznego przykładu nieuzasadnionej likwidacji".

- Za dalszym funkcjonowaniem tej Kopalni w strukturach JSW S.A. przemawia fakt, że ma ona możliwość uruchomienia produkcji najdroższego węgla typu 35 (hard) zalegającego w złożu ujętym w koncesji z roku 1975. Jego udokumentowane zasoby wynoszą ok. 74 mln ton, a przy obecnych cenach węgla Spółka będzie mogła wygospodarować potrzebne fundusze do wykonania niezbędnych prac umożliwiających wydobycie tego wysokiej jakości węgla koksowego - czytamy w dokumencie przyjętym przez Zjazd.

Końcowa część stanowiska dotyczy złożonych przed wyborami "górniczych" obietnic polityków Prawa i Sprawiedliwości. Zwracając się do rządu, KZD przypomniał, że Związek oczekuje ich realizacji. Postulat ten obejmuje podjęcie "natychmiastowych i skutecznych działań w celu rozwiązania problemu likwidacji miejsc pracy oraz utraty możliwości eksploatacji dużej części złoża Kopalń »Krupiński«, »Sośnica«, »Makoszowy« oraz kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego".

- To właśnie Rząd RP jako większościowy właściciel spółek węglowych, posiadający decydujący głos w temacie przyszłości kopalń, poniesie wszelkie konsekwencje związane z brakiem takich decyzji - podkreślili obradujący w Płocku związkowcy i zapowiedzieli, że "Solidarność" podejmie wszelkie działania, "aby nie dopuścić do dalszego marnotrawienia majątku narodowego, jakim jest polski węgiel kamienny".

Krajowy Zjazd Delegatów - najwyższą władzę stanowiącą w NSZZ "Solidarność" - tworzą delegaci wybrani przez walne zebrania delegatów regionów, a ponadto szefowie zarządów regionów, rad krajowych sekretariatów branżowych oraz Rady Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów. Liczba miejsc mandatowych, jakimi dysponuje dany region, jest proporcjonalna do liczby członków "Solidarności" na jego obszarze. Obecnie KZD składa się z 325 delegatów.