KW: Batalia o płace w (przyszłej) PGG trwa

Kwi 12, 2016

Związkowcy z Kompanii Węglowej SA (KW) analizują przedstawiony im przez pracodawcę projekt porozumienia dotyczącego między innymi zasad wynagradzania pracowników KW po przejściu do Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Nie komentują jego treści, ale wiadomo, że podczas zaplanowanej na środę kolejnej rundy rozmów zaproponują Zarządowi własne rozwiązania.

- Projekt porozumienia omówiliśmy już w gronie przedstawicieli kompanijnych central związkowych. Zebraliśmy też opinie od kolegów z organizacji szczebla zakładowego. Nie chciałbym jednak oceniać propozycji kierownictwa Spółki przed kolejną turą negocjacji, bo sytuacja jest bardzo dynamiczna i w ciągu 24 godzin wszystko może się zmienić - powiedział Solidarności Górniczej przewodniczący Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" KW SA Bogusław Hutek. - Mogę natomiast zapewnić, że cel strony społecznej się nie zmienił - chcemy pełnej realizacji zapisów porozumienia zawartego 17 stycznia 2015 roku przez przedstawicieli rządu, Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego i pracodawców w odniesieniu do największej polskiej spółki węglowej, tak jak to zrobiono wobec innych podmiotów, których porozumienie dotyczyło - podkreślił.

Zgodnie z informacją przekazaną przez zarządy KW i PGG transakcja zbycia przez KW na rzecz PGG 11 kopalń, 4 zakładów specjalistycznych oraz "centrali Kompanii Węglowej" ma nastąpić 1 maja.

PGG przejmie 15 oddziałów KW: KWK "Bielszowice", KWK "Bolesław Śmiały", KWK "Chwałowice", KWK "Halemba-Wirek", KWK "Jankowice", KWK "Marcel", KWK "Piast", KWK "Pokój", KWK "Rydułtowy", KWK "Sośnica", KWK "Ziemowit", Zakład "Elektrociepłownie", Zakład Górniczych Robót Inwestycyjnych, Zakład Informatyki i Telekomunikacji oraz Zakład Remontowo-Produkcyjny. Do Grupy przeniesione zostaną również "wszystkie funkcje wspierające, zarządcze i nadzorcze tzw. centrali Kompanii Węglowej S.A.".