Porozumienie płacowe w "Bogdance"

Lut 23, 2016

2,5-procentową podwyżkę przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za rok 2015 w odniesieniu do średniej płacy za rok 2013 otrzymali pracownicy Lubelskiego Węgla (LW) "Bogdanka" SA dzięki porozumieniu zawartemu przez cztery zakładowe organizacje związkowe i Zarząd Spółki. 1 lutego br. strony uzgodniły podniesienie wysokości przeciętnego wynagrodzenia do kwoty 7391,62 zł (wobec 7211,34 zł w roku 2013) na pracownika. Realizacja uzgodnionego wzrostu nastąpiła poprzez wypłatę jednorazowej nagrody specjalnej.

Pierwotnie nagroda miała trafić na górnicze konta do końca lutego.

- Mogę jednak poinformować, że uprawnieni otrzymali swoje pieniądze nieco szybciej - mówi przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" LW "Bogdanka" SA Antoni Pasieczny. - Wysokość nagrody dla konkretnego pracownika wyniosła 2,5 procent jego zarobku rocznego z wyłączeniem "barbórki", "czternastki" i innych "dodatkowych" świadczeń - wyjaśnia.

Ewentualną wypłatę "jednorazówki" przewidziano w kończącym spór zbiorowy porozumieniu z 4 sierpnia ubiegłego roku. Związkowcy zgodzili się, by średnie miesięczne wynagrodzenie za rok 2015 nie było niższe niż w roku 2013, choć wcześniej postulowali odniesienie do roku 2014 - pracodawca natomiast zaakceptował propozycję wznowienia rozmów na temat wypłaty nagrody jednorazowej po zakończeniu roku obrotowego 2015 i uzyskaniu kompletnych danych o kondycji finansowej Spółki.

Kolejne rozmowy przedstawicieli strony społecznej i Zarządu LW "Bogdanka" SA mają dotyczyć ustalenia wysokości średniego wynagrodzenia za rok 2016. Rozstrzygnięcia w tej kwestii powinny zapaść przed końcem marca.

Pełną treść zawartego porozumienia publikujemy w postaci pliku PDF.