Rozwiązanie problemów górnictwa pierwszym zadaniem ME

Lis 18, 2015

W wygłoszonym na forum Sejmu exposé pani premier Beata Szydło (Prawo i Sprawiedliwość) bardzo ogólnie odniosła się do kwestii związanych z sytuacją sektora wydobywczego. Zapowiedziała, że rozwiązanie problemów górnictwa - "w porozumieniu z pracownikami" - będzie pierwszym zadaniem nowego ministra energii. Mówiła też o bezpieczeństwie energetycznym Polski oraz konieczności zachowania polskiego węgla jako źródła energii. Wystąpienie trwało nieco ponad godzinę.

Szefowa rządu przedstawiła posłom program swojego gabinetu, wyjaśniając - między innymi - przyczyny powołania Ministerstwa Energii i nakreślając cele stojące przed tym resortem.

- Chodzi przede wszystkim o zintegrowanie działań i środków zmierzających do dokonania rzeczywistego przełomu. Energetyka będzie bowiem także jednym z głównych odbiorców wielkich środków, które przeznaczymy na rozwój - stwierdziła. - Wyodrębnienie tego ministerstwa wynika przede wszystkim ze strategicznego charakteru przedmiotu jego działania i ogromnej ilości problemów, jakie są tutaj do podjęcia. Wśród tych problemów jest także kwestia górnictwa. Tą sprawą minister energii zajmie się w pierwszej kolejności. Są koncepcje rozwiązania tego trudnego problemu i w porozumieniu z pracownikami górnictwa przystąpimy do ich realizacji - zaznaczyła.

Usłyszeliśmy również obietnicę rozwoju szkolnictwa zawodowego na poziomie średnim i wyższym oraz deklarację dotyczącą przyszłości Śląska. - Chcemy, by na Śląsku znów biło serce polskiego przemysłu - powiedziała pani premier.