Warunki przejęcia "Brzeszcz" przez Tauron uzgodnione

Paź 20, 2015

Należąca do Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA (SRK) KWK "Brzeszcze" zostanie przejęta przez spółkę Nowe Brzeszcze Grupa Tauron za symboliczną złotówkę, a około 1,5 tysiąca pracowników zakładu zachowa dotychczas posiadane uprawnienia na zasadach przewidzianych w artykule 23.1 Kodeksu pracy. Przedstawiciele ośmiu zakładowych organizacji związkowych podpisali z kierownictwem Nowych Brzeszcz porozumienie określające warunki przejścia kopalni i załogi do nowego właściciela.

Treść dokumentu wynegocjował przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" KWK "Brzeszcze" Stanisław Kłysz.

W ubiegły piątek założenia do porozumienia zostały zaprezentowane górnikom podczas masówek informacyjnych. Ci - jak zaznacza przewodniczący - jednogłośnie zaakceptowali przedstawione warunki.

- Przechodzimy do Taurona i będziemy tam funkcjonować na takich samych zasadach jak pozostałe spółki z grupy kapitałowej Tauron, w tym - skupiający kopalnie "Janina" i "Sobieski" Tauron Wydobycie SA. Podpisaliśmy porozumienie, bo jest ono korzystne dla pracowników, bo 100-procentowym udziałowcem spółki Nowe Brzeszcze Grupa Tauron będzie koncern Tauron, jak i z tego względu, że - zgodnie z zapisami porozumienia - docelowo mamy się stać integralną częścią spółki Tauron Wydobycie - wyjaśnia lider zakładowych struktur NSZZ "Solidarność".

Podpisane w obecności ministra skarbu Andrzeja Czerwińskiego porozumienie stanowi, że wszyscy pracownicy "Brzeszcz" otrzymają gwarancję pracy i utrzymania dotychczasowych warunków zatrudnienia przez rok od dnia przejścia kopalni do nowego właściciela. W tym czasie ma zostać wypracowany nowy zakładowy układ zbiorowy pracy.

Osoby chcące skorzystać z pakietu osłon socjalnych do końca tego roku lub posiadające uprawnienia emerytalne będą mogły pozostać w strukturach likwidowanej części KWK "Brzeszcze" - Nowe Brzeszcze przejmą bowiem tylko "zdrowy" majątek produkcyjny, czyli wszystko to, co umożliwi dalsze funkcjonowanie kopalni.

- Zdaję sobie sprawę, że samo podpisanie jakiegokolwiek dokumentu może niewiele znaczyć, bo pamiętam, co się stało z porozumieniem podpisanym 17 stycznia - zostało złamane przez rząd, który miał być gwarantem jego realizacji. Zwracam też uwagę, że ostateczną decyzję w sprawie przejęcia kopalni "Brzeszcze" przez Nowe Brzeszcze Grupę Tauron podejmie Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Grupy Tauron za mniej więcej miesiąc - studzi nastroje Stanisław Kłysz. - Do tego czasu nie chciałbym popadać w nadmierny hurraoptymizm - kończy swoją wypowiedź.

4 maja kopalnia "Brzeszcze" przestała być oddziałem Kompanii Węglowej SA i trafiła do SRK. W związkowo-rządowym porozumieniu z 17 stycznia br. zapisano, że po przejściu procesu restrukturyzacyjnego zostanie przejęta przez potencjalnego inwestora - spółkę Skarbu Państwa z sektora energetycznego. Termin realizacji porozumienia minął trzy tygodnie temu.

Pełną treść zawartego porozumienia publikujemy w postaci pliku PDF.