Związkowcy z "Brzeszcz": Najpierw gwarancje, potem sprzedaż

Sie 28, 2015

- Zażądaliśmy natychmiastowego spotkania z Zarządem Spółki Restrukturyzacji Kopalń, aby uzyskać dodatkowe wyjaśnienia na temat sytuacji, w jakiej znalazła się nasza kopalnia. Chcemy też spisania gwarancji pracowniczych i socjalnych, które powinny być uzgodnione, zanim zostanie podpisany jakikolwiek akt sprzedaży KWK "Brzeszcze" - powiedział przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" KWK "Brzeszcze" Stanisław Kłysz po piątkowym zebraniu zakładowego sztabu protestacyjno-strajkowego.

Sztab Protestacyjno-Strajkowy KWK "Brzeszcze" chce, by rozmowy z Zarządem Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA (SRK) odbyły się 2 września (środa). W piśmie strony społecznej do kierownictwa SRK czytamy, że tematem rozmów miałoby być "wynegocjowanie pakietu gwarancji pracowniczych i socjalnych, które to znajdą się w załączniku do ewentualnej umowy kupna-sprzedaży oznaczonej części kopalni »Brzeszcze« jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa".

Osobne pismo związkowcy przesłali na ręce dyrektora KWK "Brzeszcze" Piotra Śleziaka, wnosząc o "przedstawienie załodze kopalni »Brzeszcze« pełnej informacji co do obecnej sytuacji kopalni pod względem realizacji planu naprawczego jak i zamiaru sprzedaży oznaczonej części kopalni »Brzeszcze«".

Sztab Protestacyjno-Strajkowy KWK "Brzeszcze" poinformował Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy (MKPS) Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, że wypełnił ustalenia i wytyczne przyjęte przez MKPS 25 sierpnia. Zwrócił się jednocześnie o udział przedstawicieli Komitetu w planowanym spotkaniu z Zarządem SRK i dyrekcją kopalni oraz o zaproszenie na to spotkanie przedstawiciela rządu - "jako gwaranta i strony porozumienia" z 17 stycznia.