Bienek: Oszczędzamy, ale na ceny węgla wpływu nie mamy

Lip 09, 2015

Przedstawiciele organizacji związkowych działających w Katowickim Holdingu Węglowym SA (KHW) spotkali się z Zarządem, aby omówić bieżącą sytuację Holdingu i perspektywy na najbliższą przyszłość. Obecnie KHW wdraża uzgodniony program naprawczy, jednak skuteczność tych działań weryfikuje rynek. - Oszczędzamy na czym się da, ale to i tak nie rekompensuje w całości strat wynikających z aktualnych cen węgla - mówi wicelider holdingowej "Solidarności" Piotr Bienek.

Finansową sytuację firmy po pięciu miesiącach roku 2015 przedstawił dyrektor Zespołu Controllingu Operacyjnego Marek Kluzik. O wpływie aktualnych uwarunkowań rynkowych na tę sytuację mówił również wiceprezes Zarządu do spraw handlowych Waldemar Rasała.

Przedstawiciele pracodawcy poinformowali stronę społeczną, że generalnie spółka realizuje założenia planu naprawczego, nawet z pewnym naddatkiem.

- Podsumowaliśmy wyniki - produkcję i sprzedaż - za pierwsze pięć miesięcy bieżącego roku. Omówiliśmy także sytuację finansową Holdingu - relacjonuje Piotr Bienek. - Funkcjonujemy na tym samym rynku, co pozostałe spółki węglowe, więc mamy podobne problemy. Wynikają one z sytuacji w całym górnictwie i bezpośrednio z sytuacji na rynku węgla. Jednak ani to, że mamy do czynienia ze wzrostem sprzedaży węgla, ani to, że oszczędzamy na czym się da, wdrażając program naprawczy, nie rekompensuje w całości strat wynikających z aktualnych cen węgla. A na te ceny bezpośredniego wpływu nie mamy. Na politykę cenową innych spółek węglowych - też - dodaje.

Podczas wtorkowego spotkania padło kilka słów na temat konsekwencji ostatnich zmian organizacyjnych w KHW. Przypomnijmy, że zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, Holding został uszczuplony o stanowiący część KWK "Mysłowice-Wesoła" Ruch "Mysłowice" (1 czerwca) i o część należącego do KWK "Murcki-Staszic" Ruchu "Boże Dary" (30 czerwca). Obydwa ruchy przekazano do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK).

- Otrzymaliśmy informację, że po przejściu części "Bożych Darów" i "Mysłowic" do SRK zatrudnienie w KHW od początku roku do chwili obecnej zmniejszyło się o ponad 1300 osób, w tym 800 pracowników skorzystało z pakietu osłon socjalnych. "Boże Dary" pofedrują do wyczerpania złoża z dwóch obecnie funkcjonujących ścian. Przez ten czas urobek będzie transportowany dołem na "Staszic" - tam wyjedzie na powierzchnię - tłumaczy wiceprzewodniczący "S" w KHW.

Prezes Zygmunt Łukaszczyk poinformował związkowców o zamierzeniach oraz kierunkach i planach w zakresie działań restrukturyzacyjnych, które obecnie są na etapie wstępnych przygotowań. Zapewnił, że przed rozpoczęciem ich wdrażania będą one przedstawione organizacjom związkowym.