SKGWK: Apel o spotkanie w sprawie realizacji porozumienia

Cze 26, 2015

Wobec informacji na temat zmiany koncepcji powołania tak zwanej Nowej Kompanii Węglowej i braku realizacji innych elementów porozumienia z 17 stycznia br., górnicza "Solidarność" zwróciła się do ministra skarbu Andrzeja Czerwińskiego i pełnomocnika rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Wojciecha Kowalczyka o spotkanie w trybie pilnym.

Przypomnijmy, że jedenastodniowy strajk pracowników Kompanii Węglowej SA, których poparli wsparli pracownicy innych spółek węglowych i uczestniczący w masowych protestach mieszkańcy gmin górniczych, zakończyło podpisanie porozumienia przez przedstawicieli Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego (MKPS) i delegacji rządowej - w obecności pani premier Ewy Kopacz. Miało ono, przede wszystkim, zażegnać groźbę likwidacji kopalń, czego wcześniej chciał rząd, ale zawarto w nim również punkty określające podstawowe kierunki restrukturyzacji sektora.

Póki co, realizacja zapisów porozumienia, mimo pięciu miesięcy od jego podpisania, idzie jednak "jak po grudzie", stąd apel wystosowany do strony rządowej przez największą organizację związkową działającą w polskim górnictwie.