KW: 27 maja - decydująca tura wyborów do Rady Pracowników

Maj 21, 2015

27 maja (środa) pracownicy Kompanii Węglowej SA (KW) wezmą udział w drugiej - i ostatniej - turze wyborów do Rady Pracowników KW III kadencji. Przypomnijmy, że pierwsza tura, która odbyła się 22 kwietnia, została unieważniona, bo do urn poszło mniej niż 50 procent uprawnionych. "Dogrywka" - z mocy ustawy - będzie uznana za ważną bez względu na frekwencję.

Wybory zostaną przeprowadzone w godzinach 5.00-24.00. Głosować będą mogli niemal wszyscy pracownicy jednostek organizacyjnych Spółki (pozbawieni czynnego prawa wyborczego są tylko pracownicy młodociani).

- Dziękujemy wszystkim pracownikom Kompanii Węglowej za udział w pierwszej turze wyborów do Rady i zachęcamy do tego, by 27 maja pojawili się przy urnach po raz kolejny. Teraz głosowanie będzie ważne niezależnie od frekwencji. Nie grozi nam zatem powtórka z pierwszej tury, która została unieważniona ze względu na zbyt małą liczbę głosujących - podkreśla Bogusław Hutek, wiceprzewodniczący kompanijnej "Solidarności".

Posiadający czynne prawo wyborcze pracownicy kopalń i zakładów Kompanii wybiorą 7-osobową Radę z ustawową kompetencją do uzyskiwania od pracodawcy informacji na temat przedsiębiorstwa, m. in. działalności i sytuacji ekonomicznej pracodawcy, przewidywanych zmian stanu i struktury zatrudnienia oraz działań, które mogą powodować istotne zmiany w organizacji pracy lub podstawach zatrudnienia.

Pracodawca musi konsultować z Radą Pracowników każdą zmianę organizacyjną, informując przy tym członków Rady o swoich decyzjach na 30 dni przed wprowadzeniem ich w życie.

Zdaniem Bogusława Hutka nie ma znaczenia fakt, że wybrana Rada zakończy funkcjonowanie wraz ze "starą" Kompanią Węglową, co stanie się w ciągu kilku najbliższych tygodni, a najdalej - miesięcy.

- Nawet jeśli Rada Pracowników KW III kadencji miałaby się zebrać tylko raz, to i tak warto ją powołać, i - przede wszystkim - warto w niej być. Bez obecności w Radzie największe organizacje związkowe będą miały ograniczony dostęp do informacji o planach pracodawcy, a te - wobec zamieszania towarzyszącego przekształcaniu się "starej" Kompanii w "nową" - mogą być bardzo różne. Uczestnictwo w pracach Rady sprawi, że strona związkowa uzyska o wiele pełniejszy dostęp do konkretnych dokumentów, co pozwoli skuteczniej i szybciej reagować na ewentualne próby pozbawienia pracowników Kompanii posiadanych uprawnień - tłumaczy związkowiec.

Przypomnijmy, że największe organizacje związkowe działające w Kompanii - NSZZ "Solidarność", Związek Zawodowy Górników w Polsce, Związek Zawodowy "Kadra", Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" i Związek Zawodowy Pracowników Dołowych - wystawiły wspólną listę kandydatów do Rady, którą tworzą:
- Jerzy Demski,
- Bogusław Hutek,
- Dariusz Potyrała,
- Jerzy Sawczuk,
- Przemysław Skupin,
- Krzysztof Stanisławski,
- Waldemar Stelmach.

Ostatecznie wyżej wymienioną siódemkę poparło dwanaście kompanijnych związków zawodowych:
- Zakładowa Organizacja Koordynacyjna NSZZ "Solidarność" Kompanii Węglowej SA,
- Zakładowa Organizacja Koordynacyjna Związku Zawodowego Górników w Polsce w Kompanii Węglowej SA,
- Związek Zawodowy "Kadra" Kompanii Węglowej SA,
- Komisja Zakładowa Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" Kompanii Węglowej SA,
- Zakładowa Organizacja Koordynująca Związku Zawodowego Pracowników Dołowych przy Kompanii Węglowej SA,
- Zakładowa Organizacja Koordynacyjna Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce przy Kompanii Węglowej SA,
- Zakładowa Organizacja Koordynacyjna Związku Zawodowego Pracowników Zakładów Przeróbki Mechanicznej Węgla w Polsce "Przeróbka" Kompanii Węglowej SA,
- Zakładowa Organizacja Koordynacyjna Związku Zawodowego "Kontra" przy Kompanii Węglowej SA,
- Zarząd Zakładowy Związku Zawodowego Jedności Górniczej przy Kompanii Węglowej SA,
- Zakładowa Organizacja Koordynacyjna Związku Zawodowego Maszynistów Wyciągowych Kopalń w Polsce przy Kompanii Węglowej SA,
- Związek Zawodowy Ratowników Kompanii Węglowej SA,
- Zakładowa Organizacja Związkowa "Kadra XXI" Kompanii Węglowej SA.

Tworzenie rad pracowników umożliwia Ustawa o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (Dz. U. z 2006 r. Nr 79, poz. 550 z późn. zm.). Ich podstawową kompetencją jest uzyskiwanie informacji od pracodawcy na temat przedsiębiorstwa, m. in. działalności i sytuacji ekonomicznej pracodawcy, przewidywanych zmian stanu i struktury zatrudnienia oraz działań, które mogą powodować istotne zmiany w organizacji pracy lub podstawach zatrudnienia. Kadencja rad trwa 4 lata od dnia wyboru.