Nowa Kompania rodzi się w bólach

Maj 18, 2015

Przedstawiciele górniczych organizacji związkowych i zarządów spółek węglowych spotkali się w Katowicach z pełnomocnikiem rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Wojciechem Kowalczykiem. Głównym tematem rozmów był stopień realizacji zapisów styczniowego porozumienia, które kończyło strajk pracowników kopalń Kompanii Węglowej SA (KW).

Dyskutowano o szczegółach związanych z finansowym zabezpieczeniem pakietów osłonowych i odpraw jednorazowych zagwarantowanych porozumieniem.

Poruszana była również kwestia tworzenia tak zwanej Nowej Kompanii Węglowej.

- Prezes Kompanii pan Sędzikowski stwierdził, że na tę chwilę nie widzi żadnego zagrożenia i spółka powstanie w terminie czyli do końca września - relacjonuje wiceprzewodniczący górniczej "Solidarności" i uczestnik spotkania Stanisław Kłysz.

Związkowiec uważa, że część procesów zapisanych w styczniowym porozumieniu dla dobra samych kopalń i ich pracowników powinna być jednak znacznie przyspieszona.

- Pojawiają się pierwsze obawy wśród związkowców, bo część spraw w miarę idzie do przodu, ale część jest realizowana stanowczo zbyt wolno. Na przykład przejście kopalni "Brzeszcze" do koncernu Tauron czy znalezienie inwestora dla kopalni "Makoszowy" to kwestie, które wciąż się opóźniają, co niepokoi stronę społeczną i załogi. A robienie wszystkiego na ostatnią chwilę może się potem zemścić w taki sposób, że założone terminy nie zostaną dotrzymane - przestrzega. - Już nie mówię o tym, że przeciąganie wszystkiego w czasie działa na szkodę kopalń, które dłużej pozostają bez gospodarza potrafiącego myśleć o ich rozwoju w perspektywie wykraczającej poza kilka najbliższych miesięcy - dodaje.

Zwraca też uwagę, że prawdziwym testem na wiarygodność słów wypowiadanych przez reprezentantów rządu i prezesów spółek węglowych będą kolejne tygodnie.

- Na razie, poza tym, że część kopalń przeszła z Kompanii do Spółki Restrukturyzacji Kopalń i Węglokoksu, i że udało się pozyskać zaliczkę od Węglokoksu na poczet tworzenia Nowej Kompanii, niczego konkretnego nie zrealizowano. Wciąż czekamy na konkretne rozwiązania inwestycyjne lub na pozyskanie inwestorów. Nowej Kompanii Węglowej też jeszcze nie ma, ani nie ma pełnego zabezpieczenia finansowego dla tworzonej spółki - wskazuje wicelider górniczej "S".

Jak zapowiedział pełnomocnik rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego, kolejne spotkanie w tym samym temacie przewidziane jest na drugą połowę czerwca.

Oprócz spraw dotyczących KW i kopalń, które do niej należą lub należały, omówiono stan realizacji porozumienia kończącego styczniowo-lutowy strajk pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW). Uzgodniono, że wkrótce odbędzie się spotkanie poświęcone wyłącznie problemom związanym z wdrażaniem zapisów dokumentu. Miejscem spotkania ma być siedziba Zarządu JSW, a jego dokładny termin zostanie podany w najbliższym czasie.