Wznowienie prac nad rządową strategią dla branży

Mar 09, 2015

Decyzją o powołaniu trzech zespołów roboczych, które mają przedstawić rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa energetycznego kraju, struktury organizacyjnej kopalń oraz ochrony środowiska i bezpieczeństwa pracy zakończyła się konferencja wznawiająca prace nad rządową strategią dla górnictwa węgla kamiennego. Uczestnikami kilkugodzinnych obrad byli przedstawiciele strony rządowej, pracodawców oraz organizacji związkowych, a miejscem dyskusji - Śląski Urząd Wojewódzki.

Sekcję Krajową Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ "Solidarność" reprezentowali wiceprzewodniczący Związku: w Jastrzębskiej Spółce Węglowej SA - Roman Brudziński, w Katowickim Holdingu Węglowym SA - Piotr Bienek i w Kompanii Węglowej SA - Stanisław Kłysz. Delegację rządową tworzyli trzej wiceministrowie: skarbu - pełnomocnik rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Wojciech Kowalczyk oraz Rafał Baniak i gospodarki - Tomasz Tomczykiewicz.

- Po wielomiesięcznej przerwie wznowiliśmy bardzo ważne rozmowy. Za dwa miesiące mamy się spotkać ponownie. Wtedy poznamy efekty prac tematycznych zespołów roboczych i mam nadzieję, że podyskutujemy już o całej strategii - powiedział po konferencji wicelider kompanijnej "S" Stanisław Kłysz. - Oprócz powołania zespołów, dokonaliśmy też podsumowania propozycji przedstawionych przez strony w trakcie spotkań ubiegłorocznych - dodał.

Komentując przyjęte ustalenia, minister Wojciech Kowalczyk zaznaczył, że rząd chce jak najszybszego przyjęcia strategii, niezależnie od tak zwanego kalendarza politycznego.

Obecnie obowiązująca strategia dla górnictwa wygasa z końcem bieżącego roku, stąd konieczność przygotowania nowego dokumentu rządowego, który wyznaczy podstawowe kierunki rozwoju polskiego sektora węglowego w kolejnych latach (2016-2020 z perspektywą do 2027).