KW: Wspólna lista 4 związków w wyborach do Rady Pracowników

Lip 27, 2010

Dobiegła końca kadencja 2006-2010 Rady Pracowników Kompanii Węglowej SA (KW). Przedstawiciele pracowników w nowej Radzie zostaną wyłonieni poprzez wybory, w których głosować będą mogli wszyscy pracownicy zakładów należących do KW. Największe organizacje związkowe działające w Spółce - NSZZ "Solidarność", Związek Zawodowy Górników w Polsce, Związek Zawodowy "Kadra" i Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" - wystawią w tych wyborach wspólną listę złożoną z 7 kandydatów.

Kandydatami w wyborach do Rady Pracowników KW w ramach wspólnej listy wystawionej przez największe związki zawodowe są: Jarosław Grzesik, Grzegorz Herwy, Adam Honisz, Jerzy Mazur, Ryszard Płaza, Dariusz Potyrała i Przemysław Skupin.

Podstawową i najbardziej praktyczną rolą Rady Pracowników jest szeroki dostęp osób w niej zasiadających do informacji o sytuacji finansowo-ekonomicznej przedsiębiorstwa. Z ustawy wynika, że pracodawca ma obowiązek przekazywać Radzie pewne informacje - również takie, których w normalnym trybie nie miałby obowiązku przekazywać związkom zawodowym.

Do kompetencji Rady Pracowników należy również opiniowanie decyzji kierownictwa firmy, jednak ustawa nie nakłada na pracodawców obowiązku stosowania się do tych opinii.

Rada Pracowników KW w kadencji 2010-2014 będzie wybierana inaczej niż 4 lata temu: bezpośrednio przez pracowników kopalń i zakładów należących do Kompanii. Członkowie poprzedniej Rady byli nominowani przez reprezentatywne zakładowe organizacje związkowe działające na poziomie Kompanii.

W Radzie Pracowników kadencji 2006-2010 kompanijną "S" reprezentowali obydwaj kandydaci do nowej Rady - Jarosław Grzesik i Jerzy Mazur - oraz Ryszard Nadolski z KWK "Sośnica-Makoszowy".