30 lat "S": Wystawa w pyskowickim Muzeum Miejskim

Lip 16, 2010

Główne uroczystości związane z 30. rocznicą powstania NSZZ "Solidarność" wciąż przed nami. Odbędą się pod koniec sierpnia w Gdańsku wraz z uroczystą sesją Krajowego Zjazdu Delegatów. Warto też jednak zwrócić uwagę na inicjatywy nawiązujące do związkowego jubileuszu, które pojawiają się w naszych miejscowościach już teraz. Jedną z nich jest otwarta dziś w pyskowickim Muzeum Miejskim wystawa dokumentująca działalność przede wszystkim lokalnych struktur "S".

Choć Pyskowice trudno utożsamiać z przemysłem wydobywczym, część mieszkańców miasta pracowała i wciąż pracuje w okolicznych - głównie gliwickich - kopalniach. Funkcjonowanie "Solidarności" w mieście od samego początku wiązało się jednak z innymi branżami, takimi jak kolej, oświata czy służba zdrowia, i tę właśnie działalność pyskowickiej "S" postanowił przypomnieć zwiedzającym inicjator wystawy Władysław Macowicz.

Na wystawie pokazano eksponaty związane z okresem tzw. karnawału "Solidarności" (1980-1981) i działalnością Związku w podziemiu (1981-1989) - prasę z "drugiego obiegu", konspiracyjne serie znaczków pocztowych, ale również sztandar związkowy miejscowych Zakładów Remontowych Taboru Kolejowego w Pyskowicach-Dzierżnie. Osobną ekspozycję poświęcono zmarłemu przed kilkoma dniami księdzu prałatowi Henrykowi Jankowskiemu, kapelanowi "S".

Ekspozycję można oglądać na pierwszym piętrze Muzeum Miejskiego w Pyskowicach do 31 sierpnia br. Placówka jest czynna od wtorku do soboty w godz. 16-18 i w niedzielę między 15. a 17. W poniedziałki muzeum jest nieczynne.