Dzień "Żołnierzy Wyklętych": Cześć i chwała Bohaterom!

Mar 01, 2019

Członkowie NSZZ "Solidarność" KWK "Knurów-Szczygłowice" Ruch "Knurów" upamiętnili "Żołnierzy Wyklętych". Ku ogólnemu zaskoczeniu, władze samorządowe Knurowa, niemal 40-tysięcznego miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, o Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" najprawdopodobniej zapomniały. Knurowska "Solidarność" musiała wziąć sprawy w swoje ręce.

Spontanicznie zorganizowane uroczystości zgromadziły kilkunastu patriotów. Ludzie "Solidarności", miejscy radni z ramienia Prawa i Sprawiedliwości - Bogdan Danielak, pani Ewelina Maj, Artur Socha, Paweł Szkatuła - a także członkowie Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" Knurów przemaszerowali sprzed siedziby zakładowych struktur Związku w stronę położonego nieopodal Pomnika Powstańców Śląskich. Tam złożyli kwiaty.

Następnie wszyscy udali się na rondo Rotmistrza Witolda Pileckiego, gdzie również złożono wiązankę kwiatów i wbito dwie flagi narodowe, jak podkreślali związkowcy: jedyne w Knurowie w dniu polskiego święta państwowego.

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" to ustanowione w 2011 roku święto państwowe obchodzone 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Pomysł ustanowienia święta w tym terminie wysunął nieżyjący już wówczas prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka (zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej).

Uzasadnienie projektu ustawy ustanawiającej święto nie wyjaśnia, dlaczego na celebrowanie Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" wybrano 1 marca, jakkolwiek jedna z wypowiedzi Janusza Kurtyki jednoznacznie wskazuje, że było to nawiązanie do faktu, iż tego dnia w 1951 r. w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" (WiN) - Józefie Batorym, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu, Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Adamie Lazarowiczu i Józefie Rzepce - ostatnich ogólnopolskich koordynatorach walki o wolność i niezawisłość Polski z nową, sowiecką okupacją. Inicjatorom powstania święta zależało szczególnie na ustanowieniu go przed 1 marca 2011 r., aby pierwszymi obchodami uczcić 60. rocznicę zamordowania dowództwa WiN.