Rząd przekazał do Komisji Europejskiej aktualizację "Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r." (KPEiK) bez wcześniejszego przeprowadzenia konsultacji społecznych w sprawie jej treści. Tymczasem - zdaniem górniczej "Solidarności" - przyjęcie dokumentu może zagrozić realizacji podpisanej 28 maja 2021 roku umowy społecznej regulującej zasady transformacji górnictwa węgla kamiennego i województwa śląskiego. Pismo w tej sprawie skierowano na ręce minister klimatu i środowiska pani Pauliny Hennig-Kloski.

17 kwietnia Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW) zdecydowała, że nowym prezesem JSW będzie Ryszard Janta. Rozstrzygnięto również konkurs na stanowisko zastępcy prezesa Zarządu do spraw ekonomicznych, które powierzono Remigiuszowi Krzyżanowskiemu, zaś Jarosław Kluczniok będzie nowym wiceprezesem ds. rozwoju. Od 15 marca w składzie Zarządu są także Adam Rozmus, zastępca prezesa ds. technicznych i operacyjnych oraz pani Jolanta Gruszka, zastępca prezesa ds. handlu. Jak strona związkowa ocenia podjęte decyzje kadrowe i czy powołanie Zarządu w takim składzie przyspieszy rozstrzygnięcie toczącego się sporu zbiorowego na tle płacowym, pytamy przewodniczącego Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej (ZOK) NSZZ "Solidarność" JSW SA Sławomira Kozłowskiego.

Według ekspertów z Państwowego Instytutu Geologicznego-Państwowego Instytutu Badawczego (PIG-PIB) ocieplenie klimatu osiągnie maksimum prawdopodobnie pod koniec tego stulecia; po nim zacznie się kolejne ochłodzenie. Naukowcy twierdzą, że obecnie temperatura na Ziemi jest niższa niż w maksimach poprzednich ociepleń, zaś wpływ zwiększonej emisji gazów cieplarnianych na klimat wskutek spalania paliw kopalnych przez człowieka - przeszacowany, ponieważ nie uwzględnia roli równolegle postępującego ocieplenia spowodowanego przez czynniki naturalne. Informację Instytutu w związku z przypadającym na 22 kwietnia Dniem Ziemi opublikowała Polska Agencja Prasowa (PAP).

Rada górniczej "Solidarności" przyjęła stanowisko, w którym wyraża wsparcie dla działań Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" oraz "innych organizacji polskich i zagranicznych" domagających się całkowitej rezygnacji z wprowadzenia Europejskiego Zielonego Ładu. Ponadto sama chce "natychmiastowej rezygnacji z wprowadzenia Europejskiego Zielonego Ładu oraz zaniechania uchwalania i wdrażania kolejnych regulacji prawnych stanowiących jego elementy, takich jak podatek węglowy widoczny w opodatkowaniu praktycznie wszystkich towarów i usług", zaś od rządu oczekuje "przedstawienia (...) analiz skutków wprowadzenia Europejskiego Zielonego Ładu, które stanowiły podstawę wyrażenia zgody na jego wprowadzenie".

W poniedziałek, 8 kwietnia, przedstawiciele Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ "Solidarność" spotkali się z minister przemysłu panią Marzeną Czarnecką, aby omówić problemy dotykające Jastrzębską Spółkę Węglową SA (JSW), Lubelski Węgiel (LW) "Bogdanka" SA, Polską Grupę Górniczą SA (PGG) i Południowy Koncern Węglowy SA (PKW). Szefowie struktur Związku z poszczególnych spółek pytali między innymi o stan zaawansowania prac nad wnioskiem notyfikacyjnym dla branży i nad modelem powiązania dostaw węgla oraz wytwórców energii tak, aby polski węgiel miał zapewnione stabilne odbiory.

- Jeśli miałbym wskazać temat, o którym mówiło się ostatnio najwięcej, to byłby nim bez wątpienia Europejski Zielony Ład. (...) Wielu dopiero teraz zdało sobie sprawę, że nowe unijne przepisy spowodują upadek całych sektorów i gospodarek, że dotkną rolnictwo, hutnictwo, motoryzację i zwykłych mieszkańców - pisze przewodniczący górniczej "Solidarności" Bogusław Hutek. - Jeśli nie powstrzymamy tego szaleństwa, wkrótce staniemy się uzależnionym od innych skansenem z wysokim bezrobociem, biedą i niewydolnym, niestabilnym, bo opartym na źródłach odnawialnych, systemem wytwarzania energii - przestrzega. Polecamy lekturę felietonu.

Wielkanocne wydanie miesięcznika Solidarność Górnicza, które trafiło do kopalń, poświęcamy tematyce związanej z Zielonym Ładem. "Solidarność" wsparła rolnicze protesty przeciwko unijnym przepisom, zapowiadając złożenie wniosku w sprawie ogólnokrajowego referendum dotyczącego ich wdrożenia. Piszemy też o spotkaniu minister przemysłu pani Marzeny Czarneckiej z sygnatariuszami umowy społecznej regulującej zasady transformacji górnictwa węgla kamiennego i o możliwych konsekwencjach uchylenia decyzji środowiskowej Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska dotyczącej kontynuacji wydobycia węgla brunatnego w kopalni "Turów" przez warszawski sąd. Aby pobrać cyfrową wersję gazety, kliknij tutaj.

Pracownicy Lubelskiego Węgla (LW) "Bogdanka" SA pikietowali siedzibę Zarządu Spółki, domagając się wzrostu wynagrodzeń o 15 procent i zwiększenia odpisu na tegoroczny Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. To postulaty, z jakimi już ponad miesiąc temu zwrócili się do pracodawcy związkowcy reprezentujący załogę kopalni. O sytuację w zakładzie pytamy przewodniczącego Komisji Międzyzakładowej (KM) NSZZ "Solidarność" LW "Bogdanka" SA Mariusza Romańczuka.

O opinię na temat procesu wyłaniania nowych władz Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW) i skutki, jakie wywołuje przeciągający się brak odpowiednio umocowanego kierownictwa firmy, pytamy przewodniczącego Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej (ZOK) NSZZ "Solidarność" JSW SA Sławomira Kozłowskiego.

- Tu i ówdzie kopalniane zwałowiska są wypełnione węglem w ponad stu procentach, gdzie indziej do tych stu procent niewiele brakuje. (...) Zwracam uwagę, że mamy luty - miesiąc, w którym zwykle zapotrzebowanie na węgiel było największe i w którym go na ogół brakowało. Gdzie będziemy składować to, co wydobędziemy za miesiąc lub dwa? - pyta szef górniczej "Solidarności" Bogusław Hutek. - Elektrownie muszą zacząć wykorzystywać w pierwszej kolejności węgiel polski, a dopiero potem zastanawiać się nad importem brakującego wolumenu - wskazuje. Polecamy lekturę felietonu.

W lutowym wydaniu miesięcznika Solidarność Górnicza piszemy o Zielonym Ładzie, jego zgubnym wpływie na całą europejską gospodarkę, a także rolniczych protestach, które od kilku tygodni przelewają się przez kontynent. - Protesty rolników to dopiero początek. Skutki "polityki klimatycznej" [Unii Europejskiej - przyp. red. SG] zaczynają być coraz bardziej odczuwalne i dotykają coraz więcej grup społecznych i zawodowych - twierdzi śląski poseł do Parlamentu Europejskiego Grzegorz Tobiszowski. Nie zapominamy o negocjacjach płacowych w poszczególnych spółkach węglowych. Po raz kolejny wspominamy też o przeciągającym się procesie notyfikacyjnym umowy społecznej regulującej zasady transformacji górnictwa i województwa śląskiego. Aby pobrać cyfrową wersję gazety, kliknij tutaj.

Krajowa Sekcja Górnictwa Węgla Kamiennego (KSGWK) NSZZ "Solidarność" zwróciła się do minister przemysłu pani Marzeny Czarneckiej z wnioskiem o podjęcie natychmiastowych działań, które umożliwiłyby sprzedaż węgla zalegającego na kopalnianych zwałowiskach elektrowniom, elektrociepłowniom i ciepłownictwu. W wystosowanym piśmie związkowcy przypomnieli, że brak odbioru zakontraktowanego węgla z kopalń przez państwowe koncerny energetyczne oraz brak nowych kontraktów na wydobyty surowiec doprowadził branżę do sytuacji "skrajnie trudnej".

- W przestrzeni publicznej od kilkunastu lat trwa dyskusja na temat dekarbonizacji, podczas gdy mało kto zastanawia się, jak skutecznie zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne kraju. (...) Niech nikt nie myśli, że w sytuacji krytycznej łatwo sprowadzimy energię z zagranicy, z Europy Zachodniej. Tam zużycie prądu też rośnie, a nikt o zdrowych zmysłach nie sprzedaje czegoś, czego sam bardzo potrzebuje - przestrzega przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" ZG "Sobieski" Waldemar Sopata. Polecamy lekturę wywiadu.

Przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność" Dominik Kolorz zwrócił się do minister przemysłu pani Marzeny Czarneckiej z wnioskiem o zorganizowanie spotkania stron umowy społecznej regulującej transformację górnictwa węgla kamiennego i województwa śląskiego. - W maju miną trzy lata od podpisania tego dokumentu, tymczasem w kwestii jego realizacji nie zrobiono wiele - zwrócił uwagę.

Rokowania dotyczące sporu zbiorowego wszczętego przez reprezentatywne organizacje związkowe zrzeszające pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW) - "Solidarność", Federację Związku Zawodowego Górników JSW SA i "Kadry" - zakończyły się fiaskiem. Strona społeczna podtrzymała żądanie wzrostu wynagrodzeń dla załogi na poziomie średniorocznej inflacji za rok ubiegły plus 1 punkt procentowy, tymczasem Zarząd dopuszcza ewentualne zmiany w polityce płacowej po dokonaniu oceny ekonomicznej Spółki, na podstawie porozumienia stron.

Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność" wystosował pismo do premiera Donalda Tuska, wzywając szefa rządu, by ten przedstawił "jednoznaczną deklarację" co do stanowiska polskiego rządu w sprawie propozycji ustanowienia nowego celu klimatycznego dla Unii Europejskiej (UE) i odpowiedział na pytanie, czy zamierza ją zawetować. 6 lutego Komisja Europejska oficjalnie przedstawiła pomysł zaostrzenia "polityki klimatycznej" UE. Redukcja emisji gazów cieplarnianych miałaby wynieść 90 procent do roku 2040 (w odniesieniu do poziomu z roku 1990).

Członkowie Zespołu Monitorującego w Polskiej Grupie Górniczej SA (PGG) reprezentujący stronę społeczną domagają się od Zarządu PGG rozpoczęcia rozmów na temat wysokości tegorocznego i przyszłorocznego wskaźnika przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Uzasadniając złożony wniosek, przywołują treść umowy społecznej regulującej zasady transformacji górnictwa oraz podpisanego 18 maja 2022 r. aneksu numer 1 do umowy.

Cztery organizacje zrzeszające pracowników Lubelskiego Węgla (LW) "Bogdanka" SA - "Solidarność", Związek Zawodowy Górników w Polsce, "Kadra" i "Przeróbka" - zwróciły się do pracodawcy w trybie ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, żądając spełnienia dwóch postulatów: wzrostu wynagrodzeń dla załogi o 15 procent i zwiększenia odpisu na tegoroczny Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Termin realizacji żądań ustalono na 14 lutego.

Cztery organizacje zrzeszające związki zawodowe - Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych (ITUC), IndustriALL Global Union, Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (ETUC) i IndustriALL - European Trade Union - skierowały do wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej (KE) pani Margrethe Vestager oraz polskiej minister przemysłu pani Marzeny Czarneckiej list, w którym apelują o realizację umowy społecznej regulującej zasady transformacji górnictwa węgla kamiennego.

Kandydat reprezentatywnej Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW) Paweł Bieszczad zwyciężył w przeprowadzonych 1 lutego wyborach uzupełniających do Rady Nadzorczej (RN) JSW SA XI kadencji. Otrzymał poparcie 5084 (52,84 procent) głosujących.