Banner okolicznościowy

"Halemba": 60 lat minęło...

Lip 11, 2017

1 lipca minęło 60 lat od przekazania do eksploatacji kopalni "Halemba" (dziś KWK "Ruda" Ruch "Halemba"). Z tej okazji dzień wcześniej, w położonym nieopodal zakładu kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej, odprawiona została uroczysta msza święta dziękczynna. Modlono się o dalsze łaski i błogosławieństwo Boże oraz opiekę Matki Bożej Różańcowej i świętej Barbary dla załogi, emerytów i rencistów - byłych pracowników "Halemby" - oraz górniczych rodzin.

Wśród uczestników nabożeństwa obecni byli przedstawiciele dyrekcji KWK "Ruda". Władze samorządowe reprezentował przewodniczący Rady Miasta Ruda Śląska Kazimierz Myszur.

 

Kopalnia - matka-żywicielka

- Sześćdziesiąta rocznica istnienia kopalni jest pięknym wydarzeniem. Tak długo już istnieje, tak długo - można powiedzieć - żywi, bo jak by nie było, jest to wasza matka-żywicielka. Gdyby nie było kopalni, to nie byłoby pracy - przypominał w wygłoszonej homilii proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Różańcowej ksiądz Bernard Drozd. - Dzisiaj (...) staramy się uhonorować tę matkę-żywicielkę - kopalnię - za to, że daje pracę, za to, że może także przeżywacie razem z nią i chwile wzlotów, i upadków, że - tak jak w każdej rodzinie - są trudne chwile, ale z pewnością są też i te piękne chwile. Na pewno byśmy chcieli, żeby tych pięknych chwil było jak najwięcej i żeby te piękne chwile trwały jak najdłużej. Ale znając codzienne życie, widzimy że nie zawsze to wszystko się udaje. Dlatego (...) cieszymy się i dziękujemy za tę piękną rocznicę, 60. rocznicę istnienia kopalni "Halemba" - mówił duchowny.

Msza święta stanowiła pierwszą część rocznicowych obchodów. Kolejne wydarzenia zaplanowano na przyszły miesiąc.

- Jako zakładowa "Solidarność" współuczestniczymy w organizacji obchodów jubileuszu 60-lecia. W sierpniu rozegrany zostanie turniej piłkarski dla załogi całej KWK "Ruda". A 26 sierpnia - tutaj już mogę podać dokładny termin - na obiektach GKS "Grunwald" odbędzie się rodzinny festyn. Mam też nadzieję, że dyrekcja stanie na wysokości zadania i wspólnie z Zarządem Polskiej Grupy Górniczej wyda okolicznościowy album o naszej kopalni, tak jak to było obiecywane - powiedział przed nabożeństwem przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" KWK "Ruda" Ruch "Halemba-Wirek" Artur Braszkiewicz.

 

Braszkiewicz: Przyszłość rysuje się obiecująco

"Halemba", jako kopalnia dwupoziomowa, została przekazana do eksploatacji 1 lipca 1957 roku. Wskutek rosnącego zapotrzebowania na węgiel gazowo-koksowy 12 lipca 1980 r. uruchomiono tak zwaną "Halembę" głęboką. Właśnie wtedy, podczas zgłębiania szybu "Grunwald III" do poziomu wydobywczego 1030, zastosowano nowatorską metodę budowy wieży basztowej poza rurą szybową, a po jej wykonaniu najechano nią na szyb z odległości 120 metrów. Obecnie zakład wydobywa węgiel energetyczny oraz koksowy typu 34.1 i 34.2.

Zdaniem przewodniczącego Braszkiewicza obecnie kondycja "Halemby" jest dobra.

- Za nami 60 lat, przed nami co najmniej 50, bo na tyle szacowana jest żywotność kopalni. Wydobywamy węgiel z trzech ścian. Już za rok mamy wejść w pokład 405, pod byłą elektrownią. Na później przewidziano eksploatację pokładu 410. Wszędzie tam znajduje się dobry, poszukiwany na rynku węgiel 34 i 35.1. Przyszłość "Halemby" rysuje się obiecująco - ocenił szef zakładowych struktur Związku.

W jego wypowiedzi pojawiły się też jednak nawiązania do nieodległej przeszłości, gdy dalsze istnienie zakładu było poważnie zagrożone.

- Zwłaszcza teraz nie powinniśmy zapominać o tym, co za nami. W 2007 roku podjęto nieodpowiedzialną decyzję zakładającą połączenie kopalni "Halemba" z przeznaczoną do likwidacji kopalnią "Polska-Wirek". Niedługo potem przeniesiono wszystkich pracowników KWK "Polska-Wirek" na "Halembę". Zatrudnienie w samym ruchu "Halemba" osiągnęło poziom 5 tysięcy osób przy dwóch funkcjonujących ścianach. To się nie mogło kalkulować i każdy o tym wiedział, ale całkiem możliwe, że decydowały tutaj jakieś względy polityczne i celowo chciano doprowadzić do sytuacji, w której jedynym sensownym wyjściem byłoby zamknięcie i "Polski-Wirka", i "Halemby". Nasz głośny protest przed siedzibą Kompanii Węglowej wsparli koledzy z innych zakładów górniczych i wspólnymi siłami udało się w końcu obronić kopalnię, choć jej restrukturyzacja, oparta na porozumieniu wypracowanym przez powołany zespół roboczy, nadal trwa. Ktoś kiedyś powiedział, że nie ma kopalń trwale nierentownych, są tylko kopalnie trwale źle zarządzane. My parę lat temu byliśmy właśnie taką kopalnią. Nie chciałbym, żeby podobna sytuacja kiedykolwiek miała miejsce. Tego - z okazji jubileuszu - wszyscy byśmy sobie chyba życzyli - podsumował.

Polecamy galerię zdjęć z tego wydarzenia.

Polecamy również galerię zdjęć z pikiety w obronie KWK "Halemba-Wirek" przeprowadzonej 23 czerwca 2010 r.