"Urlopy górnicze" w JSW

Lip 25, 2016

Wśród pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW) posiadających dostatecznie długi staż pracy dużo mówi się o rozwiązaniu zakładającym przejście do KWK "Borynia-Zofiówka-Jastrzębie" Ruch "Jas-Mos", a w dalszej perspektywie - do Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA (SRK), co dawałoby im szansę na skorzystanie z tak zwanego urlopu górniczego. Konieczne stało się wynegocjowanie dwóch porozumień zabezpieczających zarówno pracowników, jak i pracodawcę.

Zapisy porozumień, których treść zaakceptowali przedstawiciele strony związkowej i JSW (a w przypadku drugiego dokumentu - również SRK), wyjaśnia Zakładowa Organizacja Koordynacyjna NSZZ "Solidarność" JSW SA.

Co do pierwszego porozumienia, dla pracodawcy konieczny był zapis, że pracownik, godząc się na przejście do SRK, nie będzie ubiegał się o odszkodowania wynikające z gwarancji zatrudnienia, o których mowa w porozumieniu z dnia 5 maja 2011 roku. Natomiast pracownicy wyrażający chęć przejścia na urlopy górnicze potrzebowali dodatkowych gwarancji, że w razie jakiejkolwiek pomyłki przy ustalaniu prawa do skorzystania z tego środka osłonowego będą mogli z powrotem podjąć pracę w JSW na dotychczasowych zasadach.

Konieczne było również zawarcie trójstronnego porozumienia odnośnie gwarancji, pod którym - oprócz JSW i strony pracowniczej - podpisał się przedstawiciel SRK. Niezbędne okazało się określenie ostatecznego terminu odejścia na urlop górniczy, ponieważ opieszałość Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) znana jest wszystkim - na przykład niektórzy pracownicy kopalń dotychczas przekazanych do SRK z innych spółek węglowych czekali na weryfikację swoich uprawnień grubo ponad miesiąc. Należało także określić wszystkie zasady wynagradzania pracowników przechodzących do SRK, o których nie było mowy w ustawie. Postanowiono, że Zarząd SRK będzie realizował zasady wynagradzania stosowane w Ruchu "Jas-Mos" w dniu przejęcia wyżej wymienionych pracowników, co będzie dotyczyć np. odpraw emerytalnych. Konieczne były także gwarancje, że Zarząd SRK nie będzie stawiał przeszkód w przypadku konieczności ponownego zatrudnienia pracownika przez JSW. Przed odejściem do SRK - do 31 sierpnia 2016 r. - pracownik zostanie powiadomiony o wysokości przysługującego mu świadczenia i dopiero wtedy będzie podejmował decyzję co do skorzystania z oferty. Jednocześnie umożliwi mu się wystąpienie do ZUS o potwierdzenie stażu pracy uprawniającego do przejścia na urlop górniczy. W tym celu JSW przygotuje i wyśle podpisane przez pracownika wnioski do ZUS. Przejście do SRK ma nastąpić nie wcześniej niż 1 października 2016 r.

ZOK NSZZ "Solidarność" JSW SA