KWK "Sośnica-Makoszowy": Nowy sztandar wspólnej Komisji

Wrz 14, 2010

W marcu tego roku działające dotychczas oddzielnie Komisje Zakładowe NSZZ "Solidarność" KWK "Sośnica-Makoszowy" z Ruchu "Makoszowy" i Ruchu "Sośnica" połączyły się w jedną organizację. W związku z połączeniem, a więc w praktyce stworzeniem nowej organizacji zakładowej, podjęto decyzję o ufundowaniu nowego sztandaru. Jeden z najważniejszych symboli każdej Komisji Zakładowej Związku sfinansowano ze składek członków "S", jak również z dobrowolnych datków i sprzedaży "cegiełek".

Sztandar został publicznie zaprezentowany podczas uroczystej mszy świętej z okazji 30-lecia NSZZ "Solidarność", którą 29 sierpnia w kościele pw. św. Jacka w Gliwicach-Sośnicy odprawił ordynariusz diecezji charkowsko-zaporoskiej ksiądz biskup Marian Buczek.

W trakcie nabożeństwa sztandar został poświęcony, stając się jednym z podstawowych symboli Komisji Zakładowej "S" KWK "Sośnica-Makoszowy". Zaszczytu tworzenia pierwszego pocztu przy nowym sztandarze dostąpili trzej zastępcy przewodniczącego "S" z gliwicko-zabrskiej kopalni: Jerzy Bartosiewicz, Mariusz Hoffmann i Zbigniew Wasilewski.

Dawne sztandary przez wiele lat służyły podczas uroczystości związkowych, kościelnych i państwowych nie tylko na miejscu, w Gliwicach i Zabrzu, ale również w Katowicach i wielu miejscowościach poza Śląskiem. Teraz odchodzą na zasłużoną "emeryturę", będąc świadkami 30-letniej historii Związku w obydwu dawnych kopalniach.