KW: Zarząd unika konkretów. Kolejne rozmowy w czwartek

Sie 24, 2010

Wtorkowe mediacje pomiędzy stroną społeczną a Zarządem Kompanii Węglowej SA nie przyniosły rozstrzygnięć. Przedstawiciele Zarządu po raz kolejny skupili się na aspektach prawnych sporu zbiorowego, a nie na treści związkowych postulatów. Najważniejszym z nich jest żądanie pozostawienia funduszu płac na poziomie kosztów poniesionych w 2009 roku, co w perspektywie malejącego zatrudnienia będzie tworzyło rezerwę na podwyżki wynagrodzeń.

Związkowcy uczestniczący w rozmowach podkreślają, że do chwili, gdy rozmowy odbywały się w gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, w obecności wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka, atmosfera była dobra. Wszystko zmieniło się po przeniesieniu negocjacji do siedziby Zarządu KW, gdzie przedstawiciele pracodawcy odeszli od dyskusji na temat konkretnych spraw związanych ze sporem zbiorowym i skupili się na przedstawianiu analiz oraz opinii prawnych mających kwestionować legalność sporu.

Kolejna tura rozmów już w czwartek. Przedstawiciele górniczej "Solidarności" zapowiadają, że planowane na 2 września referendum strajkowe odbędzie się niezależnie od wyniku najbliższej rundy negocjacji.