Górnicy górnikom. Apel o pomoc dla Bogatyni

Sie 10, 2010

W związku z dramatyczną sytuacją mieszkańców Bogatyni, którą w ubiegłą sobotę nawiedziły ulewy i tragiczna w skutkach powódź, przewodniczący Rady Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność" Kazimierz Grajcarek zwrócił się do wszystkich organizacji związkowych działających w polskim górnictwie i energetyce o pomoc finansową dla poszkodowanych. Zgromadzona kwota zostanie przekazana organizacji zakładowej NSZZ "Solidarność" Kopalni Węgla Brunatnego "Turów" w Bogatyni.

Jak informuje strona NSZZ "S" KWB "Turów" (www.soltur.eu), po 3 dniach udało się uruchomić wydobycie węgla brunatnego w niezalanych częściach kopalni, dzięki czemu wznowił funkcjonowanie pierwszy z pięciu bloków PGE Elektrowni Turów. Zakład przestał funkcjonować 7 sierpnia, gdy po gwałtownych ulewach wyrobisko KWB "Turów" zalało blisko 4 mln metrów sześciennych wody.

Tragedia mieszkańców Bogatyni, w tym wielu pracowników pobliskiej KWB "Turów", którzy niejednokrotnie stracili dach nad głową, wzbudziła natychmiastową reakcję wśród górników wydobywających węgiel kamienny. Niemal od razu pojawiły się osoby gotowe wesprzeć materialnie poszkodowanych w wyniku krótkotrwałej, ale niezwykle niszczycielskiej powodzi wywołanej przez niewielki na co dzień potok Miedzianka. Decyzję o przekazaniu pomocy podjęła już m.in. Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" KWK "Knurów-Szczygłowice" Ruch "Knurów".

W imieniu kolegów z NSZZ "Solidarność" KWB "Turów" dołączamy się do prośby o wsparcie poszkodowanych.