KW: Po spotkaniu z Zarządem Spółki "S" grozi strajkiem

Lip 30, 2010

NSZZ "Solidarność" i inne związki zawodowe działające w Kompanii Węglowej sprzeciwiają się założeniom i planom koncernu zawartym w "Strategii rozwoju i funkcjonowania Kompanii Węglowej SA w latach 2010-2015 z perspektywą do roku 2020". Zapowiadają protesty, a nawet akcję strajkową. W czwartek przedstawiciele górniczych związków zawodowych działających w Kompanii Węglowej spotkali się z jej zarządem. Podczas spotkania związkowcom oficjalnie zaprezentowano założenia strategii.

- Ten dokument jest nie do przyjęcia, bo przewiduje likwidację kopalń, zwolnienia pracowników, a także zamrożenie płac, aż do 2020 roku - powiedział szef "Solidarności" w Kompanii Węglowej Jarosław Grzesik.

Związkowcy negatywnie ocenili plany obniżenia wielkości produkcji o kolejne 7 mln ton, plany obniżenia sprzedaży oraz zmniejszenia zatrudnienia o ponad 17 tysięcy pracowników. Wyrazili też stanowczy sprzeciw wobec planów zwolnienia z Kompanii Węglowej SA w 2011 roku 1400 pracowników.

Jako "koncepcję nie do zaakceptowania" określili plany zakończenia wydobycia w ruchu "Halemba" kopalni "Halemba-Wirek", likwidacji Zakładu Górniczych Robót Inwestycyjnych, wydzielenie ze struktury Kompanii Węglowej Zakładu Remontowo-Produkcyjnego oraz Zakładu Elektrociepłownie.

Strategia przewiduje także przekształcenie centrów wydobywczych w tzw. kopalnie zespolone. Związkowcy podkreślają, że wielokrotnie wskazywali negatywne aspekty funkcjonowania modelu zarządzania Kompanią Węglową z pośrednimi ogniwami, jakimi są centra wydobywcze. Ich zdaniem kolejne reorganizacje sposobu zarządzania, zamiast przynosić poprawę funkcjonowania Kompanii, pogłębiają chaos organizacyjny w firmie.

Górnicze centrale związkowe zapowiadają, że w proteście przeciwko planom zapisanym w strategii podejmą wszystkie kroki przewidziane ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych do akcji strajkowej włącznie.

- Jestem zaskoczony taką reakcją związkowców, bo cały czas trwają konsultacje. Sądzę, że tego rodzaju reakcja jest przesadzona. Dzisiejsze spotkanie było wewnętrzne, nie podjęto żadnych konkretnych ustaleń, nie było to żadne spotkanie stanowiące, które mogłoby o czymkolwiek przesądzać - powiedział Polskiej Agencji Prasowej Jan Czypionka z biura prasowego Kompanii Węglowej. Zapowiedzi strajku nie chciał komentować.