Ostatni hołd dla kapelana Związku

Lip 15, 2010

W poniedziałek po długiej chorobie zmarł ksiądz prałat Henryk Jankowski, kapelan "Solidarności" i wieloletni proboszcz parafii pw. św. Brygidy w Gdańsku. Z ludźmi "S" związany był od 17 sierpnia 1980 roku, kiedy odprawił pierwszą mszę świętą dla strajkujących stoczniowców. NSZZ "Solidarność" zamierza uczcić pamięć swojego kapelana poprzez liczne uczestnictwo w uroczystościach żałobnych. Wiceprzewodniczący Komisji Krajowej Związku Maciej Jankowski przedstawił program uroczystości.

Uroczystości rozpoczną się 16 lipca (piątek), a ich główna część odbędzie się 17 lipca (sobota) w gdańskim kościele pw. św. Brygidy. Organizatorzy spodziewają się pocztów sztandarowych Związku z całego kraju, w związku z czym od godz. 7.30 w sobotę dla członków pocztów udostępniona zostanie sala Akwen w budynku NSZZ "Solidarność" przy ul. Wały Piastowskie 24 (wejście od. ul. Wały Piastowskie). Podczas uroczystości w kościele i na placu przed kościołem harcerze będą rozdawali wodę.

Organizatorzy uroczystości nie przewidują wejściówek.

Parking dla autokarów będzie zlokalizowany przy bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej (ul. Jana z Kolna).

W piśmie skierowanym do członków NSZZ "Solidarność" wiceprzewodniczący Komisji Krajowej Związku Maciej Jankowski podał szczegółowy program uroczystości pogrzebowych, który przedstawiamy poniżej.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWYCH

16 lipca (piątek)

- godz. 14.30: wprowadzenie trumny z ciałem śp. ks. prałata Henryka Jankowskiego do kościoła św. Brygidy w Gdańsku - asysta honorowa pełniona przez stoczniowców
- godz. 15.00: Koronka do Bożego Miłosierdzia i msza święta