W PKW się dogadali. Koniec sporu zbiorowego

Lip 15, 2011

Po trzech rundach mediacji prowadzonych przez Cezarego Kozińskiego spór zbiorowy na tle płacowym pomiędzy NSZZ "Solidarność" Południowego Koncernu Węglowego SA (PKW) a Zarządem Spółki zakończył się zawarciem porozumienia. Wzrost wynagrodzeń w PKW w 2011 roku wyniesie 7 procent od 1 lipca, z czego 6 procent to wzrost stawek osobistego zaszeregowania i stawek zaszeregowania roboty, zaś 1 procent wzrostu pozostaje w dyspozycji Prezesa PKW.

Spór zbiorowy na tle płacowym w PKW trwał od 22 marca. NSZZ "Solidarność" wszczęła procedurę sporu jako pierwsza organizacja związkowa, żądając 10-procentowych podwyżek płac w skali roku 2011. Ostatecznie udało się wywalczyć 7 procent. - Nie mamiliśmy pracowników naszej firmy jakimiś dodatkami, wyrównaniami, dla nas najważniejsze było załatwienie realnych podwyżek dla każdego pracownika naszego zakładu. 7 procent podwyżki to realne pieniądze dla każdego pracownika PKW - podkreślają związkowcy z NSZZ "Solidarność" w PKW.

1 procent wskaźnika pozostawiono w dyspozycji Prezesa PKW, który ma rozdysponować tę kwotę na indywidualne stawki zaszeregowania oraz dodatkowe premie po przeprowadzeniu konsultacji z organizacjami związkowymi.