Bruksela: Związkowe wsparcie dla polskich łupków

Cze 24, 2011

Związkowcy z Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność" (SGiE) i Związku Zawodowego Górników w Polsce (ZZG) oraz pracodawcy zrzeszeni w Związku Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego (ZPGWK) przedstawili wspólne stanowisko dotyczące polskiego gazu łupkowego, opowiadając się jednoznacznie za pracami mającymi doprowadzić do jego eksploatacji. Do prezentacji dokumentu doszło 24 czerwca w Brukseli podczas zebrania Sektorowej Komisji Dialogu Społecznego.

Konieczność wypracowania wspólnego stanowiska związkowców i pracodawców to efekt krytycznych uwag na temat eksploatacji gazu łupkowego w Polsce, jakie miesiąc temu zgłaszała część związkowców z Europy Zachodniej.

Największe organizacje związkowe działające w polskim górnictwie i organizacja pracodawców oficjalnie poparły działania zmierzające do eksploatacji gazu łupkowego w Polsce podkreślając, że ewentualny sukces przedsięwzięcia poszerzy w znaczącym stopniu tzw. miks energetyczny, uniezależniając nasz kraj od konieczności importu surowca z zagranicy.

Dla autorów stanowiska nie bez znaczenia są też skutki o charakterze ekonomiczno-społecznym. Wydobycie gazu łupkowego obniży koszty wytwarzania ciepła i energii elektrycznej, co może w znacznym stopniu przełożyć się m.in. na tańsze usługi, a w konsekwencji - na obniżenie kosztów utrzymania rodzin, zaś przy wydobyciu i dystrybucji gazu pracę znalazłoby kilkadziesiąt tysięcy osób, o czym również czytamy w dokumencie.

Na koniec przedstawiciele SGiE NSZZ "Solidarność", ZZG i ZPGWK uspokoili swoich kolegów z Sektorowej Komisji Dialogu Społecznego w Przemyśle Wydobywczym uwagą, że akceptują wydobycie gazu łupkowego w Polsce, ale z uwzględnieniem uwarunkowań związanych z ochroną środowiska naturalnego.