Piechociński dla WNP.pl: Rząd premiera Tuska na słabą tróję

Maj 13, 2011

- Nigdy taki konflikt (jak w Jastrzębskiej Spółce Węglowej - przyp. SG) nie jest winą jednej strony. Pozostaje pytanie, kto ma więcej odpowiedzialności, kto powinien poszukiwać kompromisu i studzić emocje. Problemem w Polsce, nie tylko w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, jest brak dialogu oraz upublicznianie protestu daleko poza firmę - powiedział poseł Janusz Piechociński z Polskiego Stronnictwa Ludowego w wywiadzie udzielonym portalowi WNP.pl i skrytykował rząd premiera Donalda Tuska, oceniając go na "słabą tróję".

 

* * *

 

Wirtualny Nowy Przemysł: - Jak ocenia Pan konflikt, który miał miejsce w JSW, a który częściowo zdołano zażegnać?

Janusz Piechociński: - Nigdy taki konflikt nie jest winą jednej strony. Pozostaje pytanie, kto ma więcej odpowiedzialności, kto powinien poszukiwać kompromisu i studzić emocje. Problemem w Polsce, nie tylko w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, jest brak dialogu oraz upublicznianie protestu daleko poza firmę. (...) Cóż z tego, że media będą wychwalać prezesa JSW Jarosława Zagórowskiego, iż potrafi się twardo przeciwstawić związkom, funkcjonując w trudnym przemyśle ciężkim?! W perspektywie może się okazać, że przez te konflikty wycena spółki jest grubo poniżej oczekiwań.

WNP: - Pojawiają się głosy, że minister skarbu chce przekupić związki i załogę JSW programem akcji dla wszystkich pracowników. Takie opinie są uzasadnione?

JP: - Publicyści mogą się wypowiadać na różne sposoby, bo nie ponoszą odpowiedzialności za realizację konkretnych programów. Wielu z nich najchętniej zdelegalizowałoby związki zawodowe. Oni zapominają, że polska gospodarka jest bardzo mało uzwiązkowiona. Ludzie praktyki gospodarczej i społecznej mają świadomość, że życie wymaga często pokory i kompromisu. A publicyści mogą często wskazywać na różne rozwiązania, także i te nijak nie przystające do realiów.

WNP: - Jaką ocenę w skali od 2 do 5 za działania w gospodarce dałby Pan rządowi PO-PSL?

JP: - Jeżeli chodzi o działania na rynku krajowym, to wystawiłbym słabą tróję. Jeżeli natomiast chodzi o ocenę zjawisk zachodzących na globalnym rynku, to dałbym trzy plus.

 

(fragment wywiadu)