KW: Zarząd chciał obniżyć płace, związkowcy powiedzieli "nie"

Mar 31, 2011

Czwartkowe rozmowy płacowe strony społecznej z Zarządem Kompanii Węglowej SA (KW) w ramach sporu zbiorowego nie przyniosły rozstrzygnięć. Zarząd zaproponował 3-procentowy wzrost wskaźnika wynagrodzeń w 2011 roku: 2,3 proc. na ujednolicenie deputatu węglowego, a 0,7 proc. wzrostu na dodatek motywacyjny. Przedstawiciele organizacji związkowych nadal jednak mówią "nie" i zwracają uwagę, że wprowadzenie w życie pomysłów Zarządu spowodowałoby obniżenie górniczych płac.

Do tej pory szefowie KW proponowali wzrost na poziomie 2,3 proc., teraz mówią o 3 proc., ale to nie zadowala związkowców, bo przy pozostałych założeniach nowej propozycji przyniosłoby górnikom więcej szkody niż pożytku.

- Ujednolicenie deputatu w ramach 3-procentowego wzrostu wskaźnika to prosta droga do realnego zmniejszenia wysokości wynagrodzenia netto, dlatego nie zgadzamy się na rozwiązanie przedstawione przez Zarząd - mówi wiceprzewodniczący kompanijnej "Solidarności" Stanisław Kłysz, uczestnik rozmów.

Związkowcy podtrzymują swoje stanowisko i domagają się 10-procentowej podwyżki w roku 2011 dla pracowników zakładów należących do Kompanii.

Kolejną turę rozmów płacowych zaplanowano na 6 kwietnia.

Pozostałe dwa tematy czwartkowych rozmów w siedzibie Zarządu KW to omówienie wysokości normatywnych obłożeń w zakładach przeróbki mechanicznej węgla i analiza absencji w kopalniach.