Górniczy Zespół Trójstronny o prywatyzacji i konsolidacji

Lut 10, 2011

Środowe zebranie górniczego Zespołu Trójstronnego rozpoczęło się od "pyskówki", czyli desperackiej obrony spółek węglowych przez zarządzających nimi prezesów, ale przyniosło również konstruktywne ustalenia: powołano podzespoły, z których jeden wypracuje ustawowe gwarancje dla pracowników spółek węglowych w przypadku prywatyzacji, a drugi zajmie się warunkami konsolidacji sektora.

W obradach Zespołu Trójstronnego do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników, które odbyły się w warszawskim Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog", uczestniczyli m.in. wiceminister gospodarki odpowiedzialna za górnictwo pani Joanna Strzelec-Łobodzińska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Krzysztof Walenczak, przedstawiciele zarządów spółek węglowych i związkowcy z górniczych organizacji związkowych, w tym Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ "Solidarność".

Zespół zdecydował o powołaniu dwóch podzespołów. Pierwszy z nich zajmie się wnioskami, w których związkowcy postulują modyfikację zasad prywatyzacji poprzez zmianę ustawy o funkcjonowaniu górnictwa. Korekta ma polegać na wprowadzeniu jednoznacznego stwierdzenia o zachowaniu przez Skarb Państwa większościowego pakietu akcji prywatyzowanej spółki i na ustawowym zapewnieniu, że środki pozyskane z debiutu na giełdzie zasilą fundusz inwestycyjny danej spółki węglowej.

Dalsze ustalenia dotyczą zmian w "Strategii dla górnictwa", która ma zostać uzupełniona o dodatkowe zapisy związane z osłonami socjalnymi. - To będą przede wszystkim gwarancje zatrudnienia, które w naszym przekonaniu powinny być co najmniej 10-letnie, oraz gwarancje dotychczasowych uprawnień wynikających z Zakładowych Układów Zbiorowych Pracy - mówi uczestniczący we wczorajszym zebraniu przewodniczący górniczej "Solidarności" Dominik Kolorz. - Bez tych zapisów nie ma mowy o naszej zgodzie na debiut giełdowy którejkolwiek ze spółek węglowych.

Drugi podzespół ma natomiast opracować potencjalne warunki konsolidacji sektora węglowego. Obrady tego gremium rozpocznie zapewne rozpatrzenie możliwości powołania grupy kapitałowej złożonej ze wszystkich spółek węglowych. - Trudno na razie przesądzać, jakie będą ostateczne efekty prac podzespołu, czy powstanie jedna duża grupa kapitałowa, czy też może grupa kapitałowa złożona z dwóch spółek węglowych i Węglokoksu. Dla nas ważne jest, że problem został wreszcie dostrzeżony i konkretne prace w tym kierunku właśnie zostały podjęte - podsumowuje Dominik Kolorz.

Zespół Trójstronny dyskutował również na tematy związane z bezpieczeństwem pracy. Ustalono, że Ministerstwo Gospodarki zobliguje rady nadzorcze wszystkich spółek węglowych do cyklicznych spotkań (co kwartał) ze stroną społeczną, podczas których omawiana będzie aktualna sytuacja w dziedzinie bhp.

Sporo dyskutowano, ale niczego nie ustalono w zakresie zwiększenia zatrudnienia. Część pracodawców przyznała, że prowadzą wewnętrzny audyt zatrudnieniowy w spółkach węglowych i dopiero na jego podstawie zdecydują o ewentualnych przyjęciach do pracy, inni mówili wprost, że zwiększenia zatrudnienia nie przewidują.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, pojawił się również wniosek o spotkanie wiceminister Strzelec-Łobodzińskiej z zespołem monitorującym sytuację w kopalni "Halemba-Wirek". O wynikach spotkania poinformujemy na naszej stronie.