KWK "Wujek": Rocznica komunistycznej zbrodni

Gru 14, 2010

Już pojutrze, 16 grudnia, przed Pomnikiem Dziewięciu z "Wujka" przy katowickiej kopalni, gdzie 29 lat temu z rąk milicji zginęli górnicy strajkujący przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego, odbędą się tradycyjne obchody tej smutnej rocznicy. Specjalnym punktem uroczystości będzie odsłonięcie tablicy poświęconej Andrzejowi Przewoźnikowi, sekretarzowi Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, który zginął w katastrofie smoleńskiej, a wcześniej zasłużył się w upamiętnianiu masakry górników z 1981 roku.

Rocznicowe obchody rozpoczną się, jak zawsze, mszą świętą w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Pięknej. Początek nabożeństwa o godz. 16.

Następnie uczestnicy uroczystości przejdą przed Pomnik Dziewięciu z "Wujka", gdzie po godz. 18. odbędzie się odczytanie Apelu Poległych, a następnie odsłonięcie wspomnianej tablicy.

Andrzej Przewoźnik, któremu poświęcona zostanie tablica, w latach 1992-2010 pełnił funkcję sekretarza Rady Pamięci Ochrony Walk i Męczeństwa - instytucji zajmującej się kultywowaniem pamięci walki i męczeństwa narodu polskiego oraz innymi pomnikami martyrologii na ziemiach polskich. Przez cały czas pełnienia swojej funkcji aktywnie wspierał działania mające na celu upamiętnienie górników poległych w grudniu 1981 roku z rąk funkcjonariuszy Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej. To dzięki Jego wsparciu udało się wyremontować pomnik ku czci górników i uruchomić działające od dwóch lat Muzeum-Izbę Pamięci Górników KWK "Wujek".