Dożyć do emerytury... Zbiórka podpisów trwa

Sty 02, 2012

Podczas grudniowego zebrania w Katowicach Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" przyjęła uchwałę dotyczącą rozpoczęcia zbiórki 500 tysięcy podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum na temat planowanego przez rząd podwyższenia wieku emerytalnego do 67. roku życia. Podpisy zbierane są przez wszystkie struktury Związku. Wystartował też serwis internetowy poświęcony całej akcji.

- Jeżeli chcesz dożyć swojej emerytury, zagłosuj w referendum. Od ciebie zależy, czy sam zdecydujesz o przyszłości swojej i swoich dzieci, czy pozwolisz rządowi bez pytania zabrać Twoje pieniądze, aby łatać mógł nimi dziurę budżetową - pisze przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność" Dominik Kolorz w specjalnym liście skierowanym do członków Związku.

Propozycja sformułowanego przez "S" pytania referendalnego, na które mieliby odpowiedzieć wszyscy Polacy, brzmi: "Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?". Aby poprzeć ideę referendum w sprawie emerytur, wystarczy wypełnić cztery pozycje formularza, podając swoje imię i nazwisko oraz adres i numer PESEL.

Związkowcy podkreślają, że propozycja pytania mówiąca o 60 latach dla kobiet i 65 latach dla mężczyzn nie oznacza chęci wydłużenia wieku emerytalnego tym grupom zawodowym, które obecnie są uprawnione do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę. - Referendum ma dotyczyć zachowania dotychczasowych zasad przechodzenia na emeryturę dla wszystkich grup zawodowych. Po tym, co mówił premier w expose, mamy poważne obawy, że podczas majstrowania przy emeryturach będzie chciał pozbawić dotychczasowych uprawnień m.in. górników, hutników, kolejarzy czy strażaków. I jest to kolejny z powodów, dla których chcemy doprowadzić do referendum. Chcemy temu majstrowaniu zapobiec - czytamy w liście Dominika Kolorza.

NSZZ "Solidarność" przewiduje, że forsowane przez rząd wydłużenie wieku emerytalnego do 67. roku życia, zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet, doprowadzi do tego, że ludzie zamiast przechodzić na zasłużone emerytury, będą wyrzucani na renty zdrowotne lub na zasiłek dla bezrobotnych. Liczba tych, którzy dożywają emerytury, znacząco spadnie.

Pogorszy się też sytuacja ludzi młodych. Dzisiaj co czwarty młody człowiek w Polsce jest bezrobotny, a wolnych etatów ubywa. Jeżeli zmusi się ludzi do pracy do 67 roku życia, liczba etatów dla młodych jeszcze bardziej się skurczy.

Przeprowadzenie referendum leży zatem w interesie wielu grup zawodowych, pracowników starszych i młodszych, kobiet i mężczyzn, bo ewentualne wprowadzenie rozwiązań planowanych przez rząd zaszkodzi im wszystkim.

Formularz do zbiórki podpisów można pobrać i wydrukować bezpośrednio ze strony internetowej śląsko-dąbrowskiej "S".