31 lat "S": Jastrzębskie uroczystości inaczej niż zwykle

Sie 22, 2011

Zbliżają się obchody wydarzeń sierpniowych sprzed 31 lat. Porozumienia - Szczecińskie, Gdańskie, Jastrzębskie i Katowickie - podpisane w dniach 30 sierpnia-11 września 1980 roku przez strajkujących pracowników i przedstawicieli rządu umożliwiły legalizację NSZZ "Solidarność", pierwszej po II wojnie światowej organizacji związkowej w Europie Środkowo-Wschodniej niezależnej od władz. Jak informuje śląsko-dąbrowska "S", tegoroczne regionalne uroczystości rocznicowe będą miały nieco inny przebieg niż zazwyczaj.

Obchody 31. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego odbędą się 3 września w Jastrzębiu-Zdroju. Rozpocznie je uroczysta msza św. w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła ("na górce") o godz. 15.

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości udadzą się przed Pomnik Porozumienia Jastrzębskiego przy kopalni "Zofiówka", gdzie o godz. 16.30 złożą kwiaty. W przeciwieństwie do lat ubiegłych, przed pomnikiem nie przewidziano przemówień.

Ostatnim punktem obchodów będzie część artystyczna, która rozpocznie się o godz. 18. Przewidziano występy m.in. zespołu Carrantuohill, Kabaretu Młodych Panów z Rybnika, blues-rockowej grupy Cool z Pszowa oraz kapeli Friday Feeling Band z Katowic. Oprawa muzyczna tej ostatniej towarzyszyła majowej demonstracji związkowej w Katowicach i czerwcowemu protestowi "S" w Warszawie. Piknikowi towarzyszyć będą konkursy z nagrodami (m.in. sprzęt komputerowy i RTV, weekendowe wyjazdy do miejscowości wypoczynkowych w górach, skipassy i wycieczki zagraniczne).