Wybory w JSW: Kampania nabiera rumieńców

Mar 05, 2019

Trwa kampania poprzedzająca rozpisane na 14 marca wybory wiceprezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW) do spraw pracy i polityki społecznej. Głos zabrały reprezentatywne organizacje związkowe JSW SA - NSZZ "Solidarność", Federacja Związku Zawodowego Górników JSW SA oraz ZZ "Kadra" - publikując oświadczenie, w którym zachęcają załogę do poparcia Artura Wojtkowa i przestrzegają przed głosowaniem na Marka Sękowskiego. - Z jednej strony doświadczenie i praktyka. (...) Z drugiej strony mamy wielką niewiadomą i zbiór obietnic. Każdemu według potrzeb, od każdego według możliwości. Brzmi to jak hasło bolszewików - piszą. Treść oświadczenia publikujemy w całości.

 

* * *

 

W dniu 14 marca 2019 r. w JSW S.A. odbędą się wybory na stanowisko Zastępca Prezesa Zarządu ds. Pracy i Polityki Społecznej. Kandydatów jest dwóch - dotychczasowy wiceprezes Artur Wojtków i kandydat z ramienia ZZ Jedność Marek Sękowski (bo chyba w to, że jest to kandydat apolityczny nikt nie wierzy).

Jaki wybór mają pracownicy JSW S.A.? Z jednej strony doświadczenie i praktyka, dotychczasowy wiceprezes w swojej karierze przeżył różne sytuacje - strajki, porozumienia itd. Czasami kończyło się to sukcesem, czasami porażką ale procentuje to doświadczeniem. Jak można podsumować sytuację JSW S.A. za jego kadencji? Jest w sumie dobrze, zwrócono zobowiązania płacowe wobec załogi, nastąpił wzrost płac i zatrudnienia. Kolejna kadencja to ewolucja JSW S.A., która mam nadzieję skończy się tym, że wyjdziemy z Ministerstwa Energii. Tam zawsze JSW S.A. traktowany jest jak bogaty ale głupi krewny z prowincji. Każda decyzja płacowa kończy się pytaniem - a co na to powiedzą górnicy z PGG? Nie chcielibyśmy skończyć jak Katowicki Holding Węglowy, o którym już nikt nie pamięta. Niektórzy mówią, że czas na zmiany. Ale po co zmieniać coś co jest dobre?

Z drugiej strony mamy wielką niewiadomą i zbiór obietnic. Każdemu według potrzeb, od każdego według możliwości. Brzmi to jak hasło bolszewików. Co z wyrównaniem zarobków? Skończy się to tym, że "czy się stoi czy się leży dwa tysiące się należy". Co z prywatyzacją JSW S.A.? Chcielibyśmy bardzo wierzyć w zapewnienia Ministra Energii, że Fundusz Stabilizacyjny należy do JSW S.A. ale to nieprawda. Takie pieniądze kuszą do wyprowadzenia. Widzieliśmy, że kiedy było zamieszanie z Funduszem Stabilizacyjnym, to nie było pana Marka pod spółką. Natomiast widzieliśmy jego spot z Warszawy, gdzie próbował układać się z Ministrem Energii. Prosty układ - zgoda na wyprowadzenie pieniędzy w zamian za udział we władzy. Cyfryzacja systemu raportowania - panie Marku, proszę wybaczyć ale nie ma pan pojęcia o pracy dozoru. I tak dalej i tak dalej. Rewolucja, która pożera swoje dzieci. Jest jeszcze jeden problem - brak zdolności koalicyjnej. Oznacza to, że pan Marek po swoim wyborze będzie zmuszony do ślepego wykonywania poleceń Ministra Energii, bo z nikim innym nie jest w stanie wejść w koalicję. A wynika to z dotychczasowej polityki prowadzonej przez ZZ Jedność, która ma jeden cel - poróżnić i skłócić załogę JSW S.A.

 

www.facebook.com/zwiazki.jsw/