Zaprotestują na ulicach górnośląskich miast

Cze 28, 2021

1 lipca na ulicach Jastrzębia-Zdroju, Katowic i Mikołowa górnicy powiedzą głośne "nie" brakowi dialogu społecznego, łamaniu praw pracowniczych i związkowych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej SA (JSW), obsadzaniu kluczowych stanowisk osobami niekompetentnymi, brakowi odbioru zakontraktowanego węgla przez spółki energetyczne oraz nadmiernemu importowi węgla z zagranicy. O przeprowadzeniu serii pikiet zdecydowała Rada Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego (KSGWK) NSZZ "Solidarność".

Demonstranci zbiorą się o godzinie 9. przed siedzibą JSW przy alei Jana Pawła II 4 w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie zażądają przywrócenia dialogu społecznego ("ponieważ [w JSW - [przyp. red. SG] łamane są (...) prawa pracownicze i związkowe, a pracodawca nie realizuje zapisów zawartego wcześniej porozumienia płacowego").

O godz. 11.30 odwiedzą mikołowskie biuro posłanki do Parlamentu Europejskiego pani Izabeli Kloc (ulica Konstantego Prusa 17), by wyrazić swój sprzeciw wobec ingerencji lokalnych parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości w obsadę kadrową zarządów spółek węglowych ("co przyczynia się do obniżenia jakości zarządzania tymi przedsiębiorstwami i powoduje narastanie problemów, które mogą postawić spółki węglowe przed widmem upadłości").

Swoją akcję zakończą w Katowicach, o godz. 13., przed biurem poselskim premiera Mateusza Morawieckiego (ul. Warszawska 23). Szefowi rządu - wybranemu do Sejmu z okręgu katowickiego - przypomną o palącym problemie braku odbioru zakontraktowanego węgla wydobytego przez Polską Grupę Górniczą SA, Lubelski Węgiel "Bogdanka" SA, Tauron Wydobycie SA i Węglokoks Kraj Sp. z o.o.

KSGWK zaapelowała o liczny udział w zaplanowanych wydarzeniach.

- Raz jeszcze okażmy jedność, bo tylko wtedy będziemy w stanie zmusić rządzących do podejmowania dobrych decyzji dla spółek górniczych oraz pracujących tam górników - wezwała branżowa "Solidarność", zwracając się do swoich członków.