Darmowe szkolenia dla odchodzących z kopalń

Lut 04, 2022

31 grudnia ubiegłego roku Spółka Restrukturyzacji Kopalń SA notarialnie przejęła od Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA majątek obszaru górniczego "Jastrzębie III", gdzie trafiła grupa 2148 pracowników chcących odejść z branży w ramach osłon socjalnych wynegocjowanych przez górnicze centrale związkowe (chodzi o jednorazowe odprawy pieniężne w wysokości 120 tysięcy złotych netto oraz urlopy, podczas których do czasu przejścia na właściwą emeryturę - nie dłużej niż przez 4 lata - górnicy będą otrzymywać 80 procent dotychczasowego wynagrodzenia). Chcąc umożliwić dalszy rozwój osobisty i zawodowy tej grupy osób, spółka-córka Polskiej Grupy Górniczej SA (PGG) Synercom Usługi Wspólne przygotowała szeroką ofertę szkoleń finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Inicjatywę poparła górnicza "Solidarność".

Jak wskazuje Krzysztof Urban, członek Rady Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ "Solidarność", z jednorazowych odpraw pieniężnych skorzystało wiele osób młodych, z niskim stażem pracy. Nie mają one już powrotu do górnictwa, wciąż jednak mogą poszerzać swoje kompetencje, dzięki czemu z łatwością zdobędą pracę w innych działach gospodarki.

- Jako "Solidarność" nie chcemy pozostawiać byłych pracowników kopalń samym sobie. Nie zapominamy o nich. Projekt szkoleniowy realizowany przez Synercom Usługi Wspólne skierowany jest do pracowników w wieku 18-29 lat zamieszkujących województwo śląskie, niezarejestrowanych w urzędzie pracy. Jeśli tylko mają taką chęć, mogą odbyć darmowy kurs zawodowy spawacza, elektryka z uprawnieniami Urzędu Regulacji Energetyki, instalatora systemów fotowoltaicznych, obsługi wózków widłowych czy obsługi komputera. Zdobycie nowych uprawnień, na przykład w niezwykle dynamicznie rozwijającym się segmencie fotowoltaiki, znacząco zwiększa szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy. Nie jest to oczywiście nic odkrywczego, ale jeśli chce się tę pracę potem znaleźć, trzeba zrobić pierwszy krok i skontaktować się z Synercom Usługi Wspólne, a potem wziąć udział w kursie. Można też zwrócić się do NSZZ "Solidarność" - do wiceprzewodniczącego NSZZ "Solidarność" w PGG Artura Braszkiewicza lub do mnie. Wszystkim zainteresowanym postaramy się pomóc - podkreśla związkowiec.

Przypomina też, że zwłaszcza w NSZZ "Solidarność" działalność związkowa od 1980 r. posiadała dwa wymiary - pracowniczy i społeczny. Dla Krzysztofa Urbana wsparcie dla osób, które już górnikami nie są, ale które jeszcze nie tak dawno nimi były, jest naturalną konsekwencją takiego podejścia, a ponadto kolejnym elementem już trwającego procesu transformacji górnictwa oraz województwa śląskiego.

- Nie można ograniczać zatrudnienia w kopalniach poprzez "mechaniczne" wypuszczanie ludzi bez kompetencji zawodowych pozwalających na szybkie znalezienie pracy poza górnictwem. Nie chcemy powtórki z roku 1998, kiedy pracownikom kopalń również wypłacano jednorazowe odprawy, po czym - w bardzo krótkim czasie - zasilali oni liczne wówczas szeregi bezrobotnych z niewielką szansą na znalezienie jakiejkolwiek pracy. Musimy wyciągnąć wnioski z tamtej sytuacji. Skoro "Solidarność" w osobie przewodniczącego Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego Dominika Kolorza była inicjatorem prac nad "Programem dla Śląska", skoro ta sama "Solidarność" z przewodniczącym Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego Bogusławem Hutkiem wynegocjowała umowę regulującą zasady transformacji branży i całego województwa, to również "Solidarność" powinna głośno mówić i namawiać odchodzących z górnictwa, aby w trosce o swoją przyszłość zawodową szkolili się - tym bardziej, że szkolenia te są bezpłatne - podsumowuje.

Należąca do Grupy PGG Synercom Usługi Wspólne Sp. z o.o. powstała w 2021 roku z przekształcenia Śląskiego Centrum Usług Wspólnych Sp. z o.o., jednak jej historia jako instytucji szkoleniowej (Spółka Szkoleniowa Sp. z o.o.) sięga roku 1996. W tym czasie obsłużyła 1414 klientów firmowych, zrealizowała 87449 kursów i wydała 959882 zaświadczeń o ukończeniu różnego rodzaju szkoleń. Dysponuje ośrodkami szkoleniowymi w Katowicach (KWK "Staszic-Wujek"), Mysłowicach (KWK "Mysłowice-Wesoła") i Rybniku, własnymi salami dydaktycznymi, pracownią komputerową, halą maszyn, spawalnią, pracownią zajęć praktycznych oraz Pracownią Badań Psychologicznych. Od stycznia 2011 realizuje projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Kontakt telefoniczny z Synercom Usługi Wspólne i biurem projektu bezpłatnych szkoleń pod numerami 324-204-036, 324-204-323 i 669-096-523. Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..