Grupa KOK: Porozumienie płacowe kończy spór zbiorowy

Paź 14, 2022

Związkowcy z Grupy KOK Sp. z o.o. i przedstawiciele Zarządu Spółki podpisali porozumienie płacowe kończące spór zbiorowy w firmie. Wynagrodzenia pracowników wzrosną średnio o około 400 złotych. Najniżej uposażeni pracownicy otrzymają podwyżki stawek osobistego zaszeregowania o 20 zł brutto na dniówkę, a stawki pracowników kwalifikowanych będą wyższe o 16 zł brutto na dniówkę. Stronie społecznej udało się też wynegocjować wypłatę "premii inflacyjnej" w wysokości 500 zł brutto za listopad i grudzień dla całej załogi. Zapowiadany na 17 października strajk ostrzegawczy został odwołany.

W ocenie przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" Grupy KOK Sp. z o.o. Ireneusza Liera zawarte porozumienie jest kompromisem możliwym do zaakceptowania dla obydwu stron.

- Część ludzi pewnie liczyła na więcej, więc trudno mówić o jakimś ogromnym zadowoleniu, ale jest to naprawdę znaczący krok do przodu. Wreszcie był konstruktywny dialog. Jest podwyżka, są premie inflacyjne, a na początku 2023 roku wznowimy rozmowy płacowe - podkreślił szef zakładowej "Solidarności".

Wskazał na szczególne znaczenie zapisu gwarantującego, że stawki osobistego zaszeregowania nie będą niższe od minimalnego wynagrodzenia.

- Dotychczas (...) te stawki były niższe i pracodawca wyrównywał je za pomocą różnych dodatków. To była patologiczna sytuacja. Teraz wracamy do normalnych zasad - podsumował Ireneusz Lier.

Grupa KOK Sp. z o.o. z siedzibą w Zabrzu zatrudnia ok. 700 pracowników. Świadczy usługi ochroniarskie głównie dla kopalń Polskiej Grupy Górniczej SA.