KSGWK: To rozporządzenie może dobić górnictwo

Maj 23, 2024

Górnicza "Solidarność" alarmuje: Ministerstwo Klimatu i Środowiska szykuje się do kolejnej próby eliminacji ze sprzedaży najwyższej jakości węgla opałowego. Jeśli opublikowany projekt rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych wejdzie w życie, polscy producenci węgla stracą miliony złotych. Równie potężny cios otrzymają właściciele gospodarstw domowych, którzy dopiero co wymienili przestarzałe instalacje grzewcze na nowoczesne kotły węglowe.

Stanowisko Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego (KSGWK) NSZZ "Solidarność" dotyczące projektu rozporządzenia skierowano na ręce szefowej resortu klimatu pani Pauliny Hennig-Kloski.

Według KSGWK wprowadzenie wymagań jakościowych zawartych w załączniku do rozporządzenia wyeliminuje z rynku wszystkie paliwa kwalifikowane znajdujące się w ofercie spółek górniczych kontrolowanych przez Skarb Państwa. Tym samym zmiany proponowane przez ministerstwo "przekreślą przeprowadzone w ostatnich latach, warte setki milionów złotych inwestycje tych spółek w budowę infrastruktury umożliwiającej produkcję wysokiej jakości sortymentów węgla, przeznaczonego do wykorzystania w sektorze komunalno-bytowym".

Zdaniem przedstawicieli strony społecznej, "projekt Rozporządzenia skonstruowano w sposób eliminujący ze sprzedaży najwyższej jakości sortyment węgla opałowego".

- Konsekwencją będzie utrata milionowych wpływów z tytułu sprzedaży tego typu paliwa przez spółki węglowe - przekonują związkowcy.

Ich obawy sięgają jednak znacznie dalej.

- Projekt uderza (...) w tysiące polskich gospodarstw domowych, które (...) poniosły ogromne koszty wymiany przestarzałych instalacji grzewczych na nowoczesne, niskoemisyjne kotły węglowe 5 klasy i Ecodesign. Kotły te są przystosowane do spalania polskiego paliwa kwalifikowanego (kostka, orzech, groszki), które resort klimatu zamierza wyeliminować z rynku - wskazują autorzy stanowiska. - Co warte podkreślenia, w zdecydowanej większości przypadków zakup funkcjonujących jeszcze niskoemisyjnych kotłów węglowych przez gospodarstwa domowe był współfinansowany ze środków publicznych w ramach Programu "Czyste Powietrze" - dodają.

Niemożliwa stałaby się także realizacja projektów inwestycyjnych wymienionych w załączniku do umowy społecznej regulującej zasady transformacji górnictwa węgla kamiennego oraz województwa śląskiego.

- Chodzi o budowę instalacji do produkcji paliw niskoemisyjnych (E-coal, ECOCOAL) z przeznaczeniem na rynek komunalno-bytowy - przypomniano.

Władze górniczej "Solidarności" uważają, że rozporządzenie dotyczące wymagań jakościowych dla paliw stałych - "wypracowane w toku bardzo trudnych negocjacji i w dużym kompromisie w poprzednich latach" - powinno obowiązywać w dotychczasowym kształcie. Inną dopuszczalną opcją jest wpisanie do projektu parametrów zgłoszonych przez spółki węglowe, dzięki czemu produkowany przez nie surowiec mógłby być nadal sprzedawany.

- Powtarzamy raz jeszcze: projekt Rozporządzenia przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska dotyczy kwestii o fundamentalnym znaczeniu dla funkcjonowania sektora wydobywczego, spółek okołogórniczych oraz całego otoczenia branży i jest sprzeczny z zawartą 28 maja 2021 r. Umową społeczną - piszą. - Jeżeli Ministerstwo Klimatu będzie prowadziło nadal politykę, która ma doprowadzić do eliminacji węgla, a tym samym szybszej likwidacji kopalń, będziemy zmuszeni do podjęcia wszelkich działań protestacyjnych w obronie naszych miejsc pracy - ostrzegają.