KW: Bliżej porozumienia? Ciąg dalszy rozmów - w piątek

Wrz 16, 2010

Od godz. 10. w czwartek trwają rozmowy przedstawicieli Sztabu Protestacyjno-Strajkowego Kompanii Węglowej SA (KW) z kierownictwem Spółki na tematy będące przedmiotem sporu zbiorowego. Po kilku godzinach negocjacji strony uznały, że rozmowy potrwają dwa dni i będą kontynuowane w piątek od godz. 12. Właśnie w piątek upływa termin wyznaczony przez Sztab na uzgodnienie kwestii spornych. Przebieg rozmów wskazuje na to, że strony zbliżają się do porozumienia, choć nic nie jest jeszcze przesądzone.

Po raz kolejny w negocjacjach uczestniczył wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, najskuteczniejszy, jak dotąd, mediator w sporze.

Przypomnijmy: organizacje związkowe wchodzące w skład Sztabu Protestacyjno-Strajkowego, w tym NSZZ "Solidarność", protestują przeciwko planowanej redukcji zatrudnienia i zamykaniu kopalń, w tym rudzkiej KWK "Halemba-Wirek", wysuwają również żądania płacowe.

Fiasko piątkowych rozmów będzie oznaczało początek tzw. strajku kroczącego we wszystkich zakładach i kopalniach Kompanii: w poniedziałek, 20 września, górnicy będą strajkować po 4 godziny na każdej ze zmian. Związkowcy zapowiedzieli też, że będą stopniowo zaostrzać formy protestu: na początku października ma dojść do strajku 24-godzinnego, a 18 października - 48-godzinnego.