- Sytuacja JSW S.A. nosi cechy głębokiego, strukturalnego kryzysu płynnościowego. Spółka utraciła zdolność pozyskiwania finansowania rynkowego, bieżące wynagrodzenia pokrywa z doraźnej sprzedaży aktywów, a kluczowy segment koksowy (JSW KOKS) generuje ogromne, skumulowane straty - wskazują przedstawiciele reprezentatywnych organizacji związkowych zrzeszających pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW) i piszą w tej sprawie do premiera Donalda Tuska. Oczekują konkretnych kroków: "ukrócenia personalnych gier w strukturach decyzyjnych", wyegzekwowania od podległych ministerstw działań osłonowych zabezpieczających Spółkę przed konsekwencjami niekontrolowanego importu surowców, a także "przedstawienia jasnego planu ratunkowego dla JSW S.A.".

Zdaniem przewodniczącego górniczej "Solidarności" Bogusława Hutka, demonstracja przeprowadzona 20 maja dowiodła, że ludzie umieją się zmobilizować, kiedy trzeba dać wyraz swemu niezadowoleniu z "polityki klimatycznej" Unii Europejskiej. Wskazuje zarazem, iż skala protestów musi być o wiele większa, jeśli mają one przynieść wymierne efekty. - Wrażenie na obecnym rządzie zrobi dopiero manifestacja, w której udział weźmie pół miliona czy milion ludzi. Do tego czasu politycy będą nas ignorować - twierdzi. Polecamy lekturę felietonu.

Majowe wydanie miesięcznika Solidarność Górnicza poświęcamy związkowej manifestacji poparcia dla prezydenckiego wniosku o przeprowadzenie referendum w sprawie dalszej realizacji "polityki klimatycznej" Unii Europejskiej. Podsumowujemy przeprowadzoną akcję, przedstawiamy senatorów, którym "zawdzięczamy" odrzucenie inicjatywy referendalnej i wskazujemy na konsekwencje decyzji podjętej przez parlamentarzystów. Ponadto omawiamy fatalną sytuację Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW). Grupa Kapitałowa JSW zakończyła pierwsze trzy miesiące bieżącego roku stratą netto przekraczającą 615 milionów złotych, choć sama produkcja węgla i koksu była wyższa niż rok wcześniej. Aby pobrać cyfrową wersję gazety, kliknij tutaj.

Senat nie wyraził zgody na zarządzenie przez prezydenta Karola Nawrockiego ogólnokrajowego referendum dotyczącego dalszej realizacji "polityki klimatycznej" Unii Europejskiej (UE). Decyzję podjętą na 59. posiedzeniu XI kadencji izby wyższej polskiego parlamentu poprzedziła manifestacja zorganizowana przez NSZZ "Solidarność". W środowe popołudnie dziesiątki tysięcy osób z całego kraju przeszły ulicami Warszawy, żądając od senatorów udzielenia poparcia dla prezydenckiego wniosku. Zgodnie z jego treścią, 27 września 2026 roku Polacy mieli odpowiedzieć na pytanie: "Czy jest Pan/Pani za realizacją unijnej polityki klimatycznej, która doprowadziła do wzrostu kosztów życia obywateli, cen energii i prowadzenia działalności gospodarczej i rolniczej?".

Delegaci na Kongres Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki (KSGiE) NSZZ "Solidarność" zaapelowali o czynny udział w organizowanej 20 maja manifestacji poparcia dla prezydenckiego wniosku referendalnego dotyczącego realizacji "polityki klimatycznej" Unii Europejskiej (UE). - Konsekwencją wprowadzania unijnych regulacji są horrendalnie wysokie ceny energii. (...) Zagrożony jest przemysł, jednak nikt nie może spać spokojnie. (...) Referendum (...) leży w interesie wszystkich - bez względu na zawód i miejsce zamieszkania - napisali, zwracając się do pracowników branż zrzeszonych w KSGiE. Ponadto przyjęli stanowisko popierające działania pracowników Polskiej Grupy Górniczej SA (PGG) i Południowego Koncernu Węglowego SA (PKW) domagających się zapewnienia finansowania tym spółkom.

Związkowcy reprezentujący organizacje zrzeszające pracowników Polskiej Grupy Górniczej SA (PGG) zwrócili się do wiceministra energii Mariana Zmarzłego z wnioskiem o natychmiastowe rozpoczęcie rozmów poświęconych przyszłorocznemu wsparciu finansowemu dla Spółki. - Oczekujemy od przedstawicieli właściciela [PGG - przyp. red. SG] określenia jasnych zasad funkcjonowania naszego przedsiębiorstwa w roku następnym - napisali związkowcy. Ponadto, powołując się na ustalenia ze spotkania stron społecznej i rządowej, do którego doszło 20 kwietnia, wyrazili oczekiwanie, iż negocjacje rozpoczną się "bez zbędnej zwłoki".

Prezydent Karol Nawrocki skierował do Senatu wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie realizacji "polityki klimatycznej" Unii Europejskiej. To realizacja obietnicy złożonej NSZZ "Solidarność" podczas ubiegłorocznej kampanii wyborczej. Wszystko wskazuje na to, że wyższa izba polskiego parlamentu zajmie się prezydencką propozycją 20 lub 21 maja. Również 20 maja ulicami Warszawy przejdzie zorganizowana przez NSZZ "Solidarność" manifestacja poparcia dla idei referendum.

- Słyszymy, że nie ma równej konkurencji, skoro część spółek węglowych otrzymuje dopłaty budżetowe, a część - nie. Jest to - niestety - półprawda - pisze Bogusław Hutek, tym razem jako przewodniczący Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" Polskiej Grupy Górniczej SA. - Polska Grupa Górnicza ponosi największy koszt transformacji. Z około 30 milionów ton wydobytego węgla w roku 2019 "zeszliśmy" do 15,5 mln t w roku bieżącym. Inne spółki węglowe albo utrzymały wydobycie, albo je zwiększyły. Niektóre są powiązane z energetyką, co gwarantuje im odbiór wydobytego surowca. Nie muszą zabiegać o rynek zbytu. (...) Więc to nie tak, że tym, którzy są subsydiowani, jest łatwiej, pozostałym zaś - trudniej. Sytuacja jest znacznie bardziej złożona - wyjaśnia. Polecamy lekturę felietonu.

Najnowsze wydanie miesięcznika Solidarność Górnicza poświęcamy napiętej sytuacji w sektorze - piszemy o pogotowiu strajkowym ogłoszonym przez związkowców z Polskiej Grupy Górniczej SA i Południowego Koncernu Węglowego SA, zagrożeniach wynikających z braku zewnętrznego finansowania dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA oraz walce strony społecznej z Lubelskiego Węgla "Bogdanka" SA o pełną realizację ubiegłorocznego funduszu płac. Kolejny raz poruszamy kwestię unijnego systemu handlu emisjami ETS2, który już za dwa lata może doprowadzić do wzrostu cen benzyny, oleju napędowego oraz kosztów ogrzewania domów. Ponadto przypominamy o planowanej na 20 maja manifestacji poparcia dla prezydenckiego wniosku dotyczącego przeprowadzenia referendum w sprawie Zielonego Ładu. Aby pobrać cyfrową wersję gazety, kliknij tutaj.

27 kwietnia odbyło się posiedzenie Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW). Wbrew oczekiwaniom strony społecznej i załogi, nie wyłoniło ono nowego Zarządu JSW. Zaniepokojone przebiegiem postępowania konkursowego związki zawodowe coraz mocniej krytykują przedstawicieli Skarbu Państwa za brak skutecznego nadzoru właścicielskiego. Przypominają, że firma walczy o przetrwanie, czym Ministerstwo Aktywów Państwowych zdaje się nie przejmować.

Organizacje związkowe z Lubelskiego Węgla (LW) "Bogdanka" SA kontynuują batalię o pełną realizację funduszu płac za rok 2025. Jednocześnie apelują do górników, by ci odmawiali pracy w weekendy. Jak wyjaśnił szef zakładowych struktur Związku Zawodowego Górników w Polsce Jacek Świrszcz, inicjatywa "Majówka z rodziną" ma "pokazać, uświadomić Zarządowi, że (...) bez silnej, zgranej załogi, nie są w stanie realizować naprawdę planów technicznych".

Informacja w sprawie planów masowej alokacji pracowników KWK "Knurów-Szczygłowice" do kopalń zlokalizowanych w okolicach Jastrzębia-Zdroju zaskoczyła środowisko górnicze. I choć pełniący obowiązki prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW) Bogusław Oleksy wycofał się z wydanego wcześniej polecenia, górnicy są pełni obaw o dalsze losy zakładu. Co oznaczałoby wejście w życie pomysłów, które za sprawą związków zawodowych ujrzały światło dzienne, pytamy przewodniczącego Komisji Zakładowej (KZ) NSZZ "Solidarność" KWK "Knurów-Szczygłowice" Ruch "Knurów" Krzysztofa Leśniowskiego oraz jego zastępcę Adama Grzegorzycę.

W Katowicach obradowało sprawozdawcze Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego (KSGWK) NSZZ "Solidarność". 64 delegatów wybranych przez członków organizacji zakładowych współtworzących górniczą "Solidarność" omówiło bieżącą sytuację sektora.

Trzy reprezentatywne organizacje związkowe zrzeszające pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW) - "Solidarność", Federacja Związków Zawodowych Górników JSW SA i "Kadra" - powołały Wspólny Komitet Protestacyjno-Strajkowy JSW SA, informując o swojej decyzji w piśmie skierowanym do Zarządu firmy. Zaostrzenie sytuacji ma związek z brakiem realizacji zapisów "porozumienia wykonawczego" zawartego 13 lutego pomiędzy stroną społeczną, kierownictwem JSW i Ministerstwem Aktywów Państwowych (MAP).

Zmarł Kazimierz Grajcarek, wieloletni przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki (KSGiE) NSZZ "Solidarność", a wcześniej - działacz antykomunistycznego podziemia oraz współtwórca struktur "Solidarności" w czechowickiej kopalni "Silesia". Zawsze wyrazisty i bezkompromisowy, przez kolegów obdarzony pseudonimem "Żelazo". Dla wielu był symbolem stanowczości, odwagi i niezależności. Niemal do końca wspierał Związek zdobytą wiedzą i doświadczeniem. Miał 74 lata.

Przedstawiciele związków zawodowych zrzeszających pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW) - "Solidarności", Federacji Związku Zawodowego Górników JSW SA i "Kadry" - zwrócili się do prezydenta Karola Nawrockiego, premiera Donalda Tuska, pracowników JSW oraz ich rodzin z listem otwartym w sprawie sytuacji Spółki. Ich zdaniem, po dwóch miesiącach od podpisania "porozumień oszczędnościowych" sytuacja firmy wciąż się pogarsza, tymczasem zobowiązanie Zarządu oraz Ministerstwa Aktywów Państwowych (MAP) do zorganizowania zewnętrznego finansowania dla Spółki nie zostało zrealizowane. Padły postulaty "natychmiastowego zapewnienia JSW realnego finansowania płynnościowego i pomostowego" oraz "publicznego przedstawienia harmonogramu działań ratunkowych, wraz ze wskazaniem źródeł finansowania, terminów oraz osób odpowiedzialnych za ich realizację".

Liczebność załogi wchodzącego w skład Polskiej Grupy Górniczej SA (PGG) Zakładu Remontowo-Produkcyjnego (ZRP) systematycznie spada, ale nie wskutek odejść naturalnych. Pracownicy są przenoszeni do kopalń Spółki, co negatywnie wpływa na sytuację ZRP i stawia pod znakiem zapytania jego dalsze funkcjonowanie - alarmuje "Solidarność". O zagrożenia płynące z polityki zatrudnieniowej prowadzonej przez PGG w odniesieniu do Zakładu pytamy przewodniczącego NSZZ "Solidarność" ZRP Tomasza Klisza.

Związki zawodowe zrzeszające pracowników Polskiej Grupy Górniczej SA (PGG) ogłosiły pogotowie strajkowe. Podjęcie tej decyzji ma związek z "upływem terminu przedstawienia przez stronę rządową rozwiązań dla branży górniczej mających pozwolić na dalsze funkcjonowanie kopalń i zakładów górniczych". Struktury związkowe funkcjonujące w jednostkach organizacyjnych PGG (kopalniach, zakładach specjalistycznych, centrali) zobowiązano do powołania sztabów protestacyjno-strajkowych.

O realizacji "porozumienia wykonawczego", wpływie polityków na obsadę stanowisk w zarządach spółek Skarbu Państwa i oczekiwaniach Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej (ZOK) NSZZ "Solidarność" Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW) wobec przyszłego Zarządu rozmawiamy z przewodniczącym ZOK Sławomirem Kozłowskim.

Negocjacje płacowe prowadzone przez związki zawodowe i Zarząd Lubelskiego Węgla (LW) "Bogdanka" SA utknęły w martwym punkcie. Strony nie umieją uzgodnić sposobu realizacji tegorocznych podwyżek. Czynnikiem komplikującym sprawę jest brak realizacji funduszu płac za rok 2025 - średnie miesięczne wynagrodzenie wyniosło 13343 złote zamiast uzgodnionych wcześniej 13826 zł, a to dlatego, że Spółka nie zrealizowała założeń zapisanych w planie techniczno-ekonomicznym (PTE). Zdaniem związkowców, pracownicy nie powinni odpowiadać za błędne decyzje Zarządu, dlatego - oprócz podwyżek - domagają się wyrównania wysokości płac do poziomu przewidzianego porozumieniem.