Prywatyzacja, emerytury, JSW. Obradował Zespół Trójstronny

Paź 29, 2012

Prywatyzacyjne plany rządu wobec spółek węglowych, reforma górniczego systemu emerytalnego i konflikt pracodawcy z załogą w Jastrzębskiej Spółce Węglowej SA (JSW) - te trzy tematy zdominowały dyskusję podczas pierwszego od miesięcy zebrania Zespołu Trójstronnego do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników, które odbyło się w warszawskim Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog".

Tym razem stronę rządową reprezentowało trzech wiceministrów: gospodarki - Tomasz Tomczykiewicz, pracy - Marek Bucior i skarbu - Paweł Tamborski. Obecność związkowców i skłóconego z załogą prezesa JSW Jarosława Zagórowskiego gwarantowała z kolei ożywioną dyskusję na temat konfliktu wokół wprowadzonych przez Zarząd JSW, a niezgodnych z prawem - jak orzekła Państwowa Inspekcja Pracy, nowych wzorów umów o pracę. Paradoksalnie jednak, mimo obecności przedstawicieli kilku resortów, w tej sprawie żadnych konstruktywnych wniosków nie wypracowano. Skończyło się na wzajemnym przedstawieniu racji i... przekleństwie rzuconym przez Zagórowskiego w stronę lidera największej górniczej organizacji związkowej tuż po ogłoszeniu przerwy w obradach.

Nieco więcej konkretów padło podczas dyskusji o planach prywatyzacyjnych wobec spółek węglowych oraz głośnej ostatnio zapowiedzi zmiany systemu przyznawania górniczych emerytur.

- Minister Tamborski stwierdził jednoznacznie, że zarówno w roku 2012, jak i w roku przyszłym, nie ma zamiaru prywatyzować żadnej ze spółek węglowych. Dopuszczać należy możliwość prywatyzacji Węglokoksu, ale dopiero na przełomie roku 2013 i 2014 - relacjonuje uczestnik spotkania, przewodniczący górniczej "Solidarności" Jarosław Grzesik. - Z wypowiedzi ministra wynika też, że prywatyzacja na pewno "nie grozi" Katowickiemu Holdingowi Węglowemu, który przechodzi restrukturyzację finansową, zaś największa spółka, Kompania Węglowa, będzie prywatyzowana, zgodnie z planami rządowymi, w roku 2014 - dodaje.

Stopień zaawansowania prac nad projektem zmian w górniczym systemie emerytalnym omówił wiceminister pracy i polityki społecznej Marek Bucior.

- Pan minister powiedział, że na razie trwają analizy i nie ma gotowego projektu reformy. Dodał, że w zeszłorocznym exposé premier Donald Tusk zapowiedział jej wprowadzenie, ale w "drugim exposé", przedstawionym dwa tygodnie temu, sprawę pominął, kładąc nacisk na sprawy ważniejsze dla kraju, co oznacza odsunięcie kwestii emerytalnej na dalszy plan, choć nie rezygnację z samego pomysłu. Po naszych naciskach obiecał, że wkrótce zorganizuje spotkanie, na którym poinformuje związkowców o szczegółowych założeniach znajdującego się w fazie opracowań projektu - mówi Grzesik.

Jak informuje wiceprzewodniczący górniczej "S" Stanisław Kłysz, kolejne zebranie górniczego Zespołu Trójstronnego odbędzie się - na wniosek NSZZ "Solidarność" - w Katowicach, najprawdopodobniej 19 lub 20 listopada. - Będziemy oczekiwać jasnego stanowiska strony rządowej na temat sytuacji w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, zwłaszcza łamania prawa pracy przez Zarząd Spółki - zapowiada.