Rozśpiewani "Solidarni". Debiut związkowej kapeli

Paź 24, 2012

Po sześciu miesiącach przygotowań, przed publicznością zgromadzoną w siedzibie śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" wystąpił związkowy zespół muzyczny "Solidarni". Jak zaznacza Barbara Wójcik, wokalistka "Solidarnych", specjalnością kapeli będą nie tylko koncerty, ale również kompleksowe prowadzenie imprez biesiadnych z zabawami i konkursami. Zespół otrzymał pierwsze oferty występów w związku ze zbliżającymi się dorocznymi imprezami górniczymi: "karczmami piwnymi" i "babskimi combrami".

Zespół powstał z inicjatywy Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność" (SGiE). Tworzy go sześć osób: Lucjan Dębiec (klawisze), Dariusz Kurbiel (perkusja), Dawid Pyrda (wokal, akordeon), Kazimierz Tomsia (gitara solowa), Barbara Wójcik (wokal) i Sonia Zaucha (gitara basowa).

O naborze do "Solidarnych" informowaliśmy w naszym serwisie. Rekrutacja przeprowadzona 12 maja pod okiem Barbary Wójcik pozwoliła wyłonić muzyków doświadczonych, zarazem jednak wywodzących się z różnych środowisk. Od tego momentu podstawowym zadaniem było stworzenie zgranej ekipy, która jesienią będzie mogła zaprezentować swój program artystyczny uczestnikom tradycyjnych imprez "okołobarbórkowych".

Wkrótce pierwsze występy przed szerszą publiką. - Początkowo będą to głównie wewnątrzzwiązkowe imprezy dla członków "Solidarności", ale jesteśmy otwarci na inne propozycje, np. występy podczas festynów. Chcemy dać z siebie wszystko co potrafimy, a potrafimy naprawdę dużo - zachwala zespół Barbara Wójcik i potwierdza, że w tym roku "Solidarni" postarają się uprzyjemnić czas uczestniczkom Babskiego Combra NSZZ "Solidarność" PG "Silesia", górnikom z Knurowa podczas Karczmy Piwnej NSZZ "Solidarność" KWK "Knurów-Szczygłowice" oraz związkowcom z Rady SGiE, którzy w grudniu, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, zbiorą się w Kozienicach.