JSW: Decyzja w sprawie strajku już ostateczna

Paź 18, 2012

Niepowodzeniem zakończyła się kolejna próba wypracowania porozumienia pomiędzy Zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW) a stroną społeczną, co oznacza, że do dobowego strajku w JSW na pewno dojdzie. Związkowcy postulują 7 procent wzrostu stawek płacy zasadniczej, pracodawca zaproponował 3-procentowe podwyżki i jednorazową premię. Zarząd przedstawił też propozycję sposobu kształtowania płac w Spółce, który opierałby się na stopniu realizacji planów techniczno-ekonomicznych (PTE).

Zaproponowana metoda kształtowania wynagrodzeń wzbudza jednak opór związkowców, bo nawet w 2011 roku, gdy zysk JSW przekroczył 2 mld zł netto, PTE nie został zrealizowany w całości.

Poważne wątpliwości Wspólnej Reprezentacji Związków Zawodowych JSW SA (WRZZ) wiążą się z postawą Zarządu wobec problemu stosowania nowych, niezgodnych z prawem pracy wzorów umów o pracę. Podczas rozmów padła propozycja zawieszenia ich stosowania na trzy miesiące. - Czyli po trzech miesiącach Zarząd wróci do łamania prawa, tak? - pytają przedstawiciele załogi.

Górnicy wstrzymają ruch kopalń 19 października o godz. 6.00. Podstawą do przeprowadzenia strajku jest wynik czerwcowego referendum przeprowadzonego wśród pracowników, w którym 97 procent głosujących poparło taką metodę protestu.