KW: Wskaźnik ustalony, spór zażegnany

Paź 05, 2012

Organizacjom związkowym udało się porozumieć z Zarządem Kompanii Węglowej SA (KW) i podnieść wysokość tegorocznego wskaźnika przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Na równanie dysproporcji płacowych pomiędzy kompanijnymi kopalniami trafi dodatkowe 0,7 procent, co oznacza wzrost z zakładanego wcześniej poziomu 7,2 do 7,9 procent. Średnia płaca w Spółce wyniesie teraz 6720,71 zł.

W podpisanym dokumencie zdecydowano o przekierowaniu części środków z tegorocznego funduszu motywacyjnego na wypłatę dwóch "jednorazówek", które trafią do górniczych kieszeni wraz z wypłatami za październik i za grudzień.

Strony ustaliły też, że w 2013 i 2014 roku na trwający od niemal dekady proces niwelowania różnic płacowych pomiędzy pracownikami kompanijnych kopalń zajmujących te same stanowiska z góry przeznaczane będzie 0,7 procent wskaźnika.

Negocjacje płacowe z udziałem prezes Zarządu KW pani Joanny Strzelec-Łobodzińskiej, które doprowadziły do podwyższenia wskaźnika, toczyły się od 30 sierpnia. Zostały zainicjowane przez związki zawodowe, w tym kompanijną "Solidarność", na podstawie jednego z zapisów porozumienia podpisanego 16 lutego, który przewidywał podjęcie rozmów w oparciu o analizę wyniku finansowego z pierwszego półrocza 2012 roku.