KK: Ostatni apel o dialog

Mar 23, 2012

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wezwała rząd premiera Donalda Tuska do wstrzymania zmian podnoszących wiek emerytalny i zaapelowała o powrót do stołu negocjacyjnego. Związkowcy postulują wprowadzenie reformy systemowej, poprzedzonej poważną dyskusją z partnerami społecznymi, zamiast "mechanicznego" podwyższenia wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę, bez uwzględnienia poziomu zatrudnienia i stopy bezrobocia, co może spowodować zapaść na rynku pracy ludzi młodych.

W przyjętym dokumencie KK podkreśla, że jeśli do podobnych reform dochodziło w innych krajach europejskich, to były one wynikiem wielomiesięcznych, a nawet wieloletnich dyskusji. W Polsce poważnego dialogu na ten temat nie było, choć wprowadzane zmiany mają dotknąć niemal wszystkich obywateli.

Według "S", kluczowym elementem reformy powinna być strategia demograficzna państwa, która w ciągu 20-30 lat byłaby w stanie odwrócić niekorzystne trendy demograficzne (starzenie się społeczeństwa, coraz mniej osób w wieku produkcyjnym), będące jedną z istotnych przyczyn zapaści systemu emerytalnego.

Związek domaga się także podjęcia innych działań na rzecz uzdrowienia polskiego systemu emerytalnego, m.in. ujednolicenie i uzależnienie składek na ubezpieczenie społeczne od rzeczywistych dochodów, uszczelnienie systemu ubezpieczeń rolniczych, ustabilizowanie zatrudnienia ludzi młodych i stworzenia bezpiecznych warunków do pracy dla osób starszych oraz zwiększenie efektywności opieki zdrowotnej, w tym profilaktyki zorientowanej na wydłużenie zdolności do pracy.

To najprawdopodobniej ostatni apel o dialog przed zaplanowaną na 30 marca ogólnopolską pikietą wsparcia dla związkowego wniosku referendalnego. Liczny udział w pikiecie zapowiedzieli górnicy z Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ "Solidarność", którym może grozić odebranie branżowych uprawnień emerytalnych, co sugeruje ostatnia informacja Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.