KW: "Jednorazówka" i wzrost stałego dodatku do pensji

Mar 13, 2012

Związkowcy z Kompanii Węglowej SA (KW) podpisali dziś porozumienie dotyczące rozdysponowania 2,8 procent tegorocznego wskaźnika wzrostu płac. Wraz z wypłatą za marzec pracownicy kopalń i zakładów Kompanii otrzymają premię jednorazową. Ponadto, z dniem 1 marca podwyższony został stały dodatek kwotowy do wynagrodzenia.

Rozdysponowanie 2,8 procent wzrostu wskaźnika wynika z pierwszego punktu porozumienia zawartego przez pracodawcę i stronę społeczną niemal miesiąc temu. 16 lutego strony ustaliły, że wzrost wskaźnika w roku 2012 wyniesie 7,2 procent: 2,8 procent na podwyżki, 3,5 procent na ujednolicenie deputatu węglowego dla pracowników wszystkich zakładów Spółki i 0,9 procent na rekompensaty dla tych pracowników, którzy na ujednoliceniu deputatu stracili. Średnia płaca w KW wyniesie teraz 6674,76 zł brutto.

Premia jednorazowa i wyższy dodatek jeszcze przed Wielkanocą

Wspomniana "jednorazówka" zostanie wypłacona wszystkim pracownikom Kompanii Węglowej SA wraz z wynagrodzeniem za marzec, na początku kwietnia. Jej wysokość będzie zależała od trzech elementów:
- ilości przepracowanych dni w styczniu i lutym,
- dni urlopowych (i innych płatnych jak za urlop),
- dni niezdolności do pracy wskutek wypadku przy pracy, przypadających na dni robocze od poniedziałku do piątku.
Ilość dni zostanie przemnożona przez kwoty, które wynoszą od 3 zł dla stanowisk nierobotniczych na powierzchni do 7 zł dla stanowisk robotniczych i inżynieryjno-technicznych w wyrobiskach.
W podpisanym dokumencie zastrzeżono, że premia nie będzie stanowić podstawy obliczania nagrody z okazji Dnia Górnika, "czternastki", nagrody jubileuszowej i absencji płatnej jak za urlop.

Kolejnym punktem porozumienia jest zwiększenie stałych dodatków kwotowych do pensji, które od 1 marca wyniosą od 16 zł za dniówkę dla stanowisk nierobotniczych na powierzchni do 43 zł dla stanowisk robotniczych i inżynieryjno-technicznych w wyrobiskach.

Likwidacji dysproporcji ciąg dalszy

Strony uzgodniły, że powołany zostanie specjalny zespół roboczy, który do końca października br. opracuje nowy, jednolity system wynagradzania dla wszystkich zakładów należących do Spółki. Ujednolicenie systemu wynagradzania powinno służyć likwidacji dysproporcji płacowych pomiędzy pracownikami zatrudnionymi na tych samych stanowiskach, ale w różnych kopalniach KW - uważają związkowcy. - Skoro dążymy do tego, by średnie płace w poszczególnych kopalniach KW były takie same, to chcemy też, by w poszczególnych grupach pracowniczych były porównywalne - mówi Jarosław Grzesik, przewodniczący kompanijnej "Solidarności", największej organizacji związkowej działającej w Spółce. - Przez "ujednolicenie" rozumiemy, jako związkowcy, stworzenie spójnego i sprawiedliwego systemu wynagradzania dla wszystkich kopalń. Stawki są już ujednolicone, dodatki są ujednolicone, nawet węgiel deputatowy został ujednolicony. Teraz pozostaje kwestia związana z przeliczaniem współczynników, które są różne w różnych kopalniach, co wynika z przynależności tych zakładów do dawnych spółek węglowych. Mamy nadzieję, że do października uda nam się porozumieć i 1 stycznia przyszłego roku ujednolicenie sposobu wynagradzania na zdrowych zasadach stanie się faktem - dodaje.

Podwyżki wynikające z dzisiejszego porozumienia to realizacja ostatniego elementu tegorocznego wzrostu wskaźnika wynagrodzeń. Kolejna szansa na podwyżki pojawi się wraz z podsumowaniem wyników Spółki za pierwsze półrocze 2012 roku. Jeśli będą one pozytywne, w lipcu związkowcy przystąpią do kolejnych rozmów płacowych.