KW: 7,2 procent wzrostu płac, deputat na starych zasadach

Lut 18, 2012

Związkowcom z Kompanii Węglowej SA (KW) i Zarządowi Spółki udało się ustalić wysokość wskaźnika wzrostu płac na rok bieżący. Porozumienie podpisane w czwartek, 16 lutego, gwarantuje przyrost przeciętnego wynagrodzenia na poziomie 7,2 procent. Deputat węglowy dla pracowników wydawany będzie tak jak dotychczas: w ekwiwalencie pieniężnym lub w naturze.

Porozumienie płacowe zaakceptowały wszystkie organizacje związkowe działające na szczeblu Spółki, aneks określający szczegóły związane z realizacją deputatu - dziesięć z dwunastu kompanijnych związków zawodowych.

7,2-procentowy wskaźnik, pozwalający podwyższyć średnią płacę w skali Kompanii do wysokości 6674,76 zł, został podzielony na trzy elementy.

Niemal 3 procent wzrostu zostanie przeznaczone bezpośrednio na wynagrodzenia.

Kolejne 3,5 procent pozwoli ujednolicić wysokość ekwiwalentu pieniężnego za deputat węglowy we wszystkich kopalniach i zakładach należących do Kompanii. Tak jak informowaliśmy przed kilkoma dniami, wartość deputatu ustalono na 618 zł za tonę węgla.

Uzgodniono też, że od tego roku wszyscy pracownicy KW będą uprawnieni do węgla typu "orzech". 0,9 procent wskaźnika pozwoli zrekompensować zmianę zasad realizacji deputatu w naturze tym pracownikom, którzy dotychczas otrzymywali węgiel innego sortymentu (o wyższej wartości), co wynikało z zapisów układowych pochodzących sprzed połączenia kilku spółek węglowych w Kompanię Węglową SA.

Kolejne rozmowy płacowe odbędą się najprawdopodobniej w lipcu, po przeanalizowaniu wyników Spółki za pierwsze półrocze i prognoz na drugie półrocze 2012 roku. Zostanie wtedy poruszona kwestia wskaźnika przyrostu płac, ale również nagrody z zysku dla pracowników za rok 2011, o wypłatę której związkowcy wystąpili pod koniec grudnia.