KW: Mimo sprzeciwu "S", deputat dla emerytów po nowemu

Lut 08, 2012

Mimo sprzeciwu kompanijnej "Solidarności" i trzech innych organizacji związkowych, Zarząd Kompanii Węglowej SA (KW) przyjmie uchwałę zmieniającą zasady wydawania deputatu węglowego emerytom i rencistom. Rozmowy na temat zasad wydawania deputatu obecnym pracownikom KW oraz negocjacje płacowe dotyczące wysokości wynagrodzeń w 2012 roku będą kontynuowane.

Wtorkowe rozmowy przedstawicieli strony społecznej i Zarządu KW dotyczyły trzech tematów: kształtowania się wynagrodzeń w roku 2012, nowych zasad realizacji deputatu węglowego dla emerytów oraz nowych zasad realizacji deputatu węglowego dla pracowników w ramach wskaźnika wzrostu wynagrodzeń na rok bieżący. Kompanijna "S" nie zgodziła się z propozycjami kierownictwa Kompanii odnoszącymi się do zasad wydawania deputatu - zarówno dla pracowników, jak i emerytów.

Mimo odrębnych stanowisk stron, Zarząd przedstawił związkowcom do podpisania porozumienie, w którym zakłada realizację deputatu dla emerytów na swoich zasadach. Spór dotyczył uprawnień byłych pracowników kopalń, które wchodziły w skład Nadwiślańskiej Spółki Węglowej SA, a dziś należą do Kompanii. Porozumienie z 2004 roku gwarantuje, że będą oni otrzymywać deputat w sortymencie "kostka". Takie rozwiązanie ma obejmować nadal dotychczasowych emerytów z kopalń "nadwiślańskich". Ci, którzy na emeryturę dopiero przejdą, będą mieli prawo do deputatu w sortymencie "orzech" (lub ekwiwalentu pieniężnego wyliczanego na bazie tego sortymentu) o mniejszej wartości, co stawia tę grupę w niekorzystnej sytuacji.

Tylko część organizacji związkowych zaakceptowała propozycję pracodawcy. Cztery związki, w tym NSZZ "Solidarność", dokument odrzuciły. - Uważamy, że jest to nierówne traktowanie pracowników, w tym przypadku - emerytów. Domagaliśmy się utrzymania dotychczasowych zasad, jednak Zarząd Kompanii nie wziął naszego zdania pod uwagę, dlatego porozumienia nie podpisaliśmy - tłumaczy wiceprzewodniczący kompanijnej "S" i uczestnik rozmów Stanisław Kłysz.

Emeryt górniczy będzie mógł korzystać z dwóch form realizacji deputatu: ekwiwalentu pieniężnego, którego wartość będzie ustalana na podstawie ministerialnego rozporządzenia - w tym roku będzie to około 585 złotych za tonę, lub w naturze, w wysokości wynikającej z nabytego uprawnienia (2,5 lub 3 tony). Warunkiem otrzymania węgla będzie złożenie przez uprawnionego oświadczenia o zużyciu węgla w gospodarstwie domowym, co zwalnia z konieczności odprowadzenia podatku akcyzowego.

Nowe zasady wydawania węgla dla emerytów zostaną wprowadzone w życie drogą uchwały, mimo braku ostatecznego porozumienia ze stroną społeczną.

Kwestie wydawania deputatu dla obecnych pracowników kompanijnych kopalń oraz wysokości wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w 2012 roku nie zostały zamknięte i będą tematami kolejnych tur rozmów.