To był zamach na "Solidarność". Program uroczystości

Lis 30, 2011

Zbliża się 30. rocznica ogłoszenia stanu wojennego. 13 grudnia 1981 roku władze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (PRL) wprowadziły dyktaturę wojskową, oskarżając działaczy NSZZ "Solidarność" o ekstremizm i delegalizując Związek. Protestujący przeciwko decyzji władz pracownicy kopalń "Wujek" i "Manifest Lipcowy" zostali zmasakrowani przez funkcjonariuszy Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej (ZOMO). Ogólnopolskie obchody rocznicowe tamtych wydarzeń odbędą się w Katowicach.

Celem uroczystości związanych z okrągłą rocznicą wprowadzenia stanu wojennego jest, jak podkreślają organizatorzy związani z NSZZ "Solidarność", oddanie czci bohaterom tamtych czasów, którzy oddali życie za wolną Polskę. O dziewięciu z nich pamięta się na Śląsku co roku. To górnicy z kopalni "Wujek": Józef Czekalski, Krzysztof Giza, Joachim Gnida, Ryszard Gzik, Bogusław Kopczak, Andrzej Pełka, Jan Stawisiński, Zbigniew Wilk i Zenon Zając. 16 grudnia 1981 roku, wraz z tysiącami kolegów, odważyli się wystąpić przeciwko bezprawnej decyzji władz PRL i zginęli z rąk tłumiących protesty funkcjonariuszy Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej (ZOMO). Tym razem na Śląsku, gdzie protesty przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego przybrały największe rozmiary (m.in. 14-dniowy strajk górników z kopalni "Piast" i nieco tylko krótszy protest podziemny górników z KWK "Ziemowit"), uczczone zostaną wszystkie ofiary reżimu generała Wojciecha Jaruzelskiego.

Honorowy patronat nad tegorocznymi uroczystościami objął prezydent Bronisław Komorowski. Do udziału w obchodach zaproszono wszystkich premierów niepodległej Polski nie wywodzących się z dawnego systemu oraz prezydenta Lecha Wałęsę, jednak ten ostatni najprawdopodobniej z zaproszenia nie skorzysta i przyjedzie do kopalni "Wujek" w innym terminie.

CO? GDZIE? KIEDY?

Przedstawiamy program centralnych uroczystości związanych z obchodami 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

13 grudnia o godz. 17.30 w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbędzie się uroczysty koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia wraz z chórami Filharmonii Śląskiej i Camerata Silesia pod batutą Jerzego Maksymiuka, w programie: III Symfonia Ludwiga van Beethovena oraz "Exodus" Wojciecha Kilara. Po koncercie msza święta w intencji Ojczyzny i wszystkich ofiar stanu wojennego.

16 grudnia odbędą się uroczystości przed kopalnią "Wujek". Oprócz mszy świętej w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i tradycyjnych obchodów przy kopalni, na placu im. NSZZ Solidarność zorganizowane zostanie plenerowe widowisko multimedialne. Msza rozpocznie się o 16.00, po mszy nastąpi przemarsz w kierunku KWK "Wujek", gdzie o godz. 18.00 rozpoczną się uroczystości rocznicowe.

17 grudnia w katowickim Spodku odbędzie się rocznicowy koncert "Droga do wolności". Udział w widowisku potwierdzili m.in. Paweł Kukiz, T.Love, Robert Brylewski, Maciej Maleńczuk, Shakin' Dudi, Luxtorpeda, Lombard i Habakuk. Początek koncertu o godz. 17.30.